English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Sprzedaż detaliczna szybko rośnie

23-04-2010

Konfederacja Pracodawców Polskich z optymizmem przyjmuje najnowsze dane GUS dotyczące sprzedaży detalicznej, która w marcu w stosunku do lutego wzrosła o 21,9 proc., natomiast w porównaniu z marcem 2009 roku wzrost ten wyniósł 8,7 proc..

 

Skala wzrostu sprzedaży w stosunku do lutego okazał się wyższy od oczekiwań. – Głównym powodem wzrostu sprzedaży detalicznej jest pogoda. W poprzednich miesiącach fatalna aura powodowała, że konsumenci odkładali zakupy na później – mówi ekspert KPP, Adam Ambrozik. - Jednocześnie jednak trzeba mieć na uwadze, że ten czynnik ma charakter jednorazowy – dodaje Ambrozik. Mimo to sprzedaż detaliczna powinna być głównym filarem naszego rozwoju gospodarczego w tym roku. W tym kontekście równie optymistycznie brzmią informacje dotyczące stopy bezrobocia, która spadła z 13proc. do 12,9 proc.. – Potwierdza to nasze prognozy mówiące o tym, iż 2010 rok będzie czasem stabilizacji na rynku pracy. Jest to o tyle ważne, że w warunkach gwałtownych zmian na rynku pracy konsumenci byliby z pewnością mniej skłonni do wydawania pieniędzy w obawie przed utratą źródła dochodu – mówi Ambrozik.

 

W kontekście dynamiki PKB trzeba mieć jednak cały czas na uwadze sytuację w obszarze finansów publicznych. Dane z tego obszaru za zeszły rok rodzą obawę, że w średnim i długim okresie zadłużenie kraju będzie czynnikiem silnie hamującym nasz rozwój. Tymczasem po stronie rządu nie widać determinacji do zmiany tego stanu rzeczy.