English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Przedsiębiorcy oczekują szybkiej ścieżki legislacyjnej dla III ustawy deregulacyjnej

09-11-2012

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu tzw. III ustawy deregulacyjnej. – Mamy nadzieję, że ten etap prac nad projektem będzie przebiegał sprawnie, tak aby ustawa zgodnie z planem weszła w życie z początkiem przyszłego roku – powiedział dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Piotr Rogowiecki.

 

Polska gospodarka potrzebuje odbiurokratyzowania, co jest szczególnie istotne w okresie spowolnienia gospodarczego. Firmy, mając zmniejszony portfel zamówień, nie mogą tracić czasu na zaspokajanie apetytu administracji, tylko muszą się skupić na poszukiwaniu klientów. – Dlatego pozytywnie oceniamy trzecią odsłonę deregulacji. Wiele zawartych w niej propozycji spełnia nasze postulaty, m.in. wprowadzenie ułatwień w obszarze tzw. kasowego VAT i w korzystaniu z tzw. ulgi za złe długi, czy też zniesienie uznaniowości administracyjnej dotyczącej możliwości ograniczenia wysokości zaliczek płaconych przez podatników – przypomina najważniejsze dla przedsiębiorców kwestie dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

Pracodawcy RP przypominają, że roczne koszty generowane przez administrację mogą sięgać w Polsce nawet 6,1% PKB, natomiast suma rocznych obciążeń administracyjnych (czyli czystej biurokracji) szacowana jest na ok. 2,9% PKB. Dane te pochodzą z analizy resortu gospodarki.

 

– Projekt III ustawy deregulacyjnej powstał z zachowaniem zasad prawdziwego dialogu społecznego. Braliśmy aktywny udział w przygotowaniu założeń projektu, dlatego tym bardziej liczymy na to, że w toku prac sejmowych nie zostanie on popsuty – powiedział dyr. Rogowiecki. Oczekuje on także możliwie szybkiej ścieżki legislacyjnej dla tych propozycji z wcześniej opracowanych założeń, które nie znalazły się w procedowanym w środę przez Sejm projekcie. – Rozumiemy jednak, że w pierwszej kolejności trzeba wdrożyć te rozwiązania, które muszą wejść w życie z początkiem roku podatkowego – kończy Piotr Rogowiecki.