English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Polska delegacja uczestniczyła w posiedzeniu Komitetu BIAC

14-11-2012

W dniach 23–24 października w siedzibie OECD w Paryżu odbyło się 64. spotkanie plenarne Komitetu ds. Polityki w zakresie Informacji, Komputerów i Komunikacji BIAC. W spotkaniu udział wzięła polska delegacja, w skład której weszli akredytowani członkowie Komitetu: Wiceprezydent Pracodawców RP Tomasz Misiak oraz Marek Grabowski, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży i Obsługi Klientów Orange Polska.

 

Tematem najbardziej aktualnym i przewijającym się podczas niemal wszystkich punktów spotkania było przeciwdziałanie negatywnym skutkom trwającego kryzysu gospodarczego. Dyskutując o poszczególnych punktach agendy – obejmujących m.in. zagadnienia związane z rozwojem i mierzeniem wzrostu e-gospodarki, cyberbezpieczeństwem czy rozwojem usług ICT dla społeczeństwa (np. e-zdrowie) – zastanawiano się nad ich implikacjami dla kwestii powrotu europejskiej i światowej gospodarki na ścieżkę wzrostu czy przeciwdziałania bezrobociu.

 

Najciekawsze dyskusje podczas spotkania wzbudził temat big data analytics, czyli analizy dużych, różnorodnych, szybko zmieniających się zbiorów danych, mogących stanowić innowacyjną wartość dodaną dla nowoczesnego biznesu. Wykorzystanie big data pozwala m.in. na tworzenie spersonalizowanych kampanii i ofert marketingowych na podstawie analizy historii zakupów użytkownika, jego zachowań w sieci, odwiedzanych przez niego stron itd. Jest to możliwe na skutek przetwarzania danych dostępnych w Internecie, portalach społecznościowych, czy wewnątrzfirmowych systemach CRM i ERP. Stwarza to ogromny potencjał biznesowy, lecz z drugiej strony oznacza istotne wyzwania związane z ochroną danych użytkowników i poszanowaniem ich prywatności, a także zapewnieniem bezpieczeństwa i anonimowego charakteru rosnącej liczby przetwarzanych informacji. Uczestnicy paryskiego spotkania zastanawiali się, w jaki sposób zmaksymalizować szanse związane z rozwojem tego niezwykle przyszłościowego obszaru, przy zwróceniu uwagi na kwestie możliwych zagrożeń.

 

Spotkanie plenarne to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu prac Komitetu na 2012 rok. Komentarze i konkluzje biorących w nim udział ekspertów – odnoszące się do poszczególnych tematów i poddanych dyskusji dokumentów – zostaną następnie przekazane do Sekretariatu OECD jako głos świata przemysłu i biznesu.