English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Ustawa refundacyjna i jej skutki dla uczestników rynku i pacjentów

16-11-2012

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, które odbyło się 8 listopada, Pracodawcy RP wspólnie z ekspertami rynku farmaceutycznego podsumowali dziesięć miesięcy funkcjonowania ustawy refundacyjnej.
 

W spotkaniu wzięli udział analitycy rynku – przedstawiciele firm IMS Health, PharmaExpert, Sequence HC Partners, prawnicy z kancelarii Baker&McKenzie i kancelarii Czyżewscy oraz eksperci Medycyny Praktycznej.
 

Eksperci zwracali głównie uwagę na ograniczenia w dostępie do leków refundowanych i wzrost poziomu współpłacenia przez pacjentów za leki refundowane z poziomu 34% do 37,8%, przy jednoczesnym spadku cen urzędowych leków.
 

Jak wynika z danych przedstawionych przez firmy analityczne IMS Health Polska i PharmaExpert, od początku 2012 roku nastąpił spadek wartości rynku leków refundowanych o blisko 19%. Przyczyną tego zjawiska jest przede wszystkim spadek konsumpcji leków – rynek ilościowo zmniejszył się o ponad 14%. Wiele leków refundowanych sprzedaje się ze 100-procentową odpłatnością, co wiąże się z obawą lekarzy przed surowymi sankcjami finansowymi za ewentualne błędy w ordynacji leków refundowanych. Na spadek wartości rynku leków refundowanych miało również wpływ obniżenie cen leków przez producentów w toku negocjacji. Nie przełożyły się one jednak na zmniejszenie poziomu współpłacenia pacjentów – bo przy obniżonych cenach leków wzrosło ono z 34% do 37,8% w obszarze leków refundowanych i jest to jeden z najwyższych poziomów w Europie. Wynika to z wadliwego systemu grupowania leków, które w istocie nie są zamienne.
 

Analiza rynku hurtowego pokazała, jak zmniejszenie marży w łańcuchu dystrybucji i częste zmiany wykazów leków refundowanych ograniczyły dostępność leków w aptece i tym samym dla pacjenta. Nasiliło się zjawisko eksportu równoległego, ograniczono dostawy do aptek, skrócono terminy płatności i zredukowano zapasy magazynowe w aptekach.
 

Prawnicy zwrócili uwagę na brak spójności między ustawą refundacyjną a ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawą o prawach pacjenta, ustawą o zamówieniach publicznych i prawem konkurencji. Ich zdaniem nowa ustawa znacząco ogranicza możliwości zakupu leków przez szpitale, zwiększa biurokrację i w wielu punktach wzbudza wątpliwości interpretacyjne, jednocześnie wprowadzając surowe sankcje za złamanie prawa.
 

Zdaniem uczestników spotkania, ustawa wymaga rzetelnej oceny jej skutków i podjęcia działań na rzecz usunięcia barier, których pojawienie się odczuwają wszyscy uczestnicy rynku farmaceutycznego i pacjenci.
 

Organizatorem spotkania byli Pracodawcy RP.

 

W spotkaniu wzięli udział:


mec. Katarzyna Czyżewska, Czyżewscy Kancelaria Adwokacka
mec. Paulina Kieszkowska-Knapik, Baker&McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy
Michał Pilkiewicz, Country Manager, IMS Health Polska
Stanisław Kasprzyk, Senior Manager, IMS Health Polska
Piotr Kula, Prezes PharmaExpert
Wiesław Latuszek-Łukasiewicz, Dyrektor Wydawnictwa „Medycyna Praktyczna”
Anna Smaga, Wiceprezes zarządu, Sequence HC Partners

 

Prezentacje prelegentów do pobrania poniżej
 

Więcej informacji:
 

www.infarma.pl – Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
www.farmacja-polska.org.pl – Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”
www.pasmi.pl – PASMI Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty
www.polfarmed.pl – POLFARMED Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych
www.zphf.pl – Polski Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych
www.cepd.nl – Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET