English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Dane o produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach powinny być lepsze

18-01-2013

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Piotra Wołejki, spadek produkcji przemysłowej nie może zaskakiwać. – Z gospodarki już od kilku miesięcy nadchodziły sygnały wskazujące na pogarszającą się sytuację. Dodatkowo w grudniu było zaledwie 19 dni pracujących – aż o dwa mniej niż rok temu – mówi Piotr Wołejko.

 

– Firmy dysponują mniejszym portfelem zamówień, więc tną produkcję, a czasem także zatrudnienie – komentuje aktualną sytuację w gospodarce ekspert Pracodawców RP i dodaje: – Wynika to m.in. ze spowolnienia w Niemczech, dokąd trafia 25 proc. naszego eksportu. W dużej mierze musimy liczyć na poprawę koniunktury u naszego głównego partnera handlowego. Wewnętrzna konsumpcja nie zapewni istotnego odbicia w sytuacji, gdy doświadczamy stagnacji płac i wzrostu bezrobocia.

 

Najboleśniej odczuwana jest zapaść w sektorze budowlanym, gdzie produkcja spadła rok do roku o 24,8 proc. Ma to istotny wpływ na wiele innych branż, np. meblarską, w której produkcja zmalała o 22,6 proc. w analogicznym okresie.

 

Wydaje się, że w sytuacji spadku inflacji oraz produkcji przemysłowej potrzebne są dalsze kroki Rady Polityki Pieniężnej w zakresie redukcji stóp procentowych. Warto zastosować każde racjonalne narzędzie, które może wesprzeć przedsiębiorców.

 

– W następnych miesiącach należy spodziewać się już lepszych danych dotyczących produkcji przemysłowej, ale jej dynamika najpewniej pozostanie ujemna – kończy Piotr Wołejko.