English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Słabe dane PKB za rok 2012

29-01-2013

Polska gospodarka urosła w 2012 r. o 2,0%, czyli o 0,5 pkt proc. mniej, niż przewidywano w budżecie. Przyczyny tak niskiego wyniku należy doszukiwać się m.in. w kryzysie w strefie euro oraz w bierności rządu,niepodejmującego niezbędnych decyzji, które przyczyniłyby się do pobudzenia przedsiębiorczości.

 

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Piotra Wołejki wprowadzanie tych zmian jest niezbędne. – Potrzebne są działania, które dadzą impuls polskiej gospodarce i pomogą zatrzymać dalszy wzrost bezrobocia. To z kolei zwiększy konsumpcję, dzięki której polska gospodarka nie popadła w recesję w 2009 roku. Konieczna jest m.in. większa elastyczność, którą można uzyskać, zmieniając przepisy dotyczące czasu pracy, dlatego cieszymy się, że prace w tym zakresie są zaawansowane – mówi ekspert.

 

Pracodawcy RP przypominają, że bezrobocie wynosi już 13,4% i będzie nadal rosło. – Przy wzroście gospodarczym na poziomie ok. 1,5% trudno liczyć na zmianę sytuacji. Z wyłączeniem miesięcy letnich – okresu prac sezonowych – stopa bezrobocia wzrasta już cztery lata z rzędu, a ostatni raz była jednocyfrowa w grudniu 2008 roku (9,5%) – przypomina Wołejko.

 

Pracodawcy RP wskazują także na konieczność znoszenia barier administracyjnych i usprawnienia funkcjonowania państwowej biurokracji. – Skomplikowane prawo podatkowe czy procedury budowlane, które utrudniają prowadzenie biznesu, także powinny doczekać się reformy – dodaje Wołejko.

 

Zdaniem eksperta Polskę czekają dwa trudne kwartały, chociaż pod koniec drugiego sytuacja może zacząć się poprawiać. – Dobre dane płyną z Niemiec, gdzie wskaźnik nastroju wśród przedsiębiorców (Indeks Ifo) wzrósł w styczniu do 104,2 pkt ze 102,4 pkt w poprzednim miesiącu. Polscy przedsiębiorcy szybko odczują poprawę nastrojów w Niemczech – mówi ekspert. Dodaje jednak, że w obecnym roku nie powinniśmy spodziewać się znaczącego odbicia. – Wzrost PKB będzie oscylował wokół 1,5%. Warto już dziś spytać, jak rząd zamierza wyrównać straty, wynikające z przyjęcia w budżecie na 2013 rok wzrostu PKB na poziomie 2,2%. Co więcej, czy aktualne jest obniżenie stawek podatku VAT w 2014 roku z 23% na 22% i z 8% na 7%? Czy też mamy spodziewać się zmiany ustawy o VAT w tym zakresie? – podsumowuje Wołejko.