English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Decyzja o obniżce stóp procentowych nie jest zaskoczeniem

06-02-2013

Pracodawcy RP pozytywnie oceniają dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych, gdyż przyczynia się ona do poprawy warunków aktywności gospodarczej.

 

– Ostatnie wypowiedzi członków RPP sugerowały, że Rada wykona kolejny krok w kierunku łagodzenia polityki pieniężnej. Wiąże się to z wyraźnym pogorszeniem koniunktury gospodarczej, sygnalizowanym przez słabnący wzrost PKB i spadek konsumpcji – ocenia ekspert Pracodawców RP Jacek Brzozowski.

 

Na dzisiejszą decyzję RPP wpływ miało znaczące obniżenie presji inflacyjnej – inflacja za grudzień 2012 roku wyniosła 2,4% rok do roku, czyli znalazła się tuż poniżej celu inflacyjnego ustalonego przez RPP. – We wcześniejszych miesiącach wysoką inflację powodowały głównie czynniki zewnętrzne, których wpływ uległ ostatnio osłabieniu – tłumaczy ekspert. Do utrzymania niskiej inflacji przyczyniają się także wzrost bezrobocia i słabnąca konsumpcja.

 

Zdaniem Jacka Brzozowskiego gospodarka potrzebuje zdecydowanego impulsu rozwojowego i dlatego dzisiejsza obniżka stóp procentowych może nie być ostatnią z tej serii decyzją Rady Polityki Pieniężnej.