English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn to szansa na wyższą emeryturę

15-07-2010

Obecne przepisy w sprawie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzna są zgodne z Konstytucją – orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej od dawna świadomi są, że zarówno wyrównanie, jak i stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest nieuniknione. Przede wszystkim ze względu na wysokość przyszłej emerytury oraz wypłacalność naszego systemu emerytalnego.

 

Wniosek o rozstrzygnięcie tej kwestii złożył tragicznie zmarły w Smoleńsku Rzecznik Praw Obywatelskich – Janusz Kochanowski.

 

- Im wcześniejszy wiek przejścia na emeryturę, tym krótszy okres akumulacji kapitału emerytalnego oraz dłuższy statystycznie okres pobierania świadczeń. Dodatkowo nie można zapominać, że kobiety żyją od mężczyzn o 9 lat dłużej – podkreśla Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno – gospodarczych Pracodawców RP. A to oznacza znacznie niższe świadczenie emerytalne. Wprawdzie w nowym systemie przyjęto, że przy wyliczeniu emerytury stosowane będą wspólne dla obojga płci tablice życia. To jednak Polki mogą spodziewać się nawet o 40 proc. niższego świadczenia niż mężczyźni. – Nie możemy w końcu zapomnieć, że na wysokość emerytury wpływają także przerwy związane z macierzyństwem. A w Polsce to właśnie kobiety zwyczajowo korzystają w urlopów wychowawczych. Niektóre symulacje przyszłych emerytur wskazują nawet, że kobiety mogą otrzymywać emerytury równe tylko połowie świadczenia mężczyzny – dodaje Janczewska. Na szczęście Polacy są tego coraz bardziej świadomi. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej co trzeci z nas zgadza się, by kobiety i mężczyźni kończyli pracę w wieku 65 lat; przeciw jest 66 procent ankietowanych. W 2003 r., gdy taka propozycja padła w tak zwanym planie Hausnera, oponowało 90 procent badanych.

 

Najważniejszym czynnikiem motywującym ludzi do dłuższej pracy jest bowiem właśnie kwestia finansowa. Polacy zaczynają zdawać sobie sprawę z różnicy pomiędzy wysokością świadczenia otrzymywanego w przypadku wcześniejszego zaprzestania aktywności zawodowej, a kwotą emerytury otrzymywanej na zasadach ogólnych. Tymczasem w nowym systemie tylko do 2014 r. wypłacana będzie tzw. emerytura mieszana, której część wyliczana będzie według starych zasad, na podstawie kwoty bazowej i lat pracy. Potem liczyć się będą tylko odłożone składki, tym większe, im dłużej będziemy pracowali. – Jeśli chcemy otrzymać pieniądze na godną starość nie mamy innego wyjścia. Musimy dłużej pracować. Zrozumiała to już prawie cała Europa – dodaje Janczewska.

 

  • Kraje, w których wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest równy: Dania, Niemcy, Luksemburg, Finlandia, Liechtenstein, Szwecja, Portugalia, Hiszpania, Francja, Irlandia, Holandia, Cypr, Islandia, Norwegia.
  • Kraje, które znajdują się obecnie w trakcie procesu wyrównywania wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet: Belgia, Czechy, Estonia, Łotwa, Słowacja, Węgry.
  • Kraje, które podjęły decyzję o wyrównaniu wieku emerytalnego i proces ten jeszcze się nie rozpoczął: Wielka Brytania, Austria, Malta, Grecja, Włochy.
  • Kraje, które utrzymują zróżnicowany wiek emerytalny kobiet i mężczyzn: Polska, Szwajcaria, Rosja, Białoruś oraz Ukraina (Bułgaria, Litwa, Rumunia i Słowenia utrzymują zróżnicowany wiek emerytalny i jednocześnie go podnoszą).