English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Prawo podatkowe jest zbyt skomplikowane

23-04-2010

W ubiegłym roku ponad 65 proc. skarg zgłaszanych do sądów administracyjnych na rozstrzygnięcia dokonane przez Ministra Finansów była skuteczna.Potwierdza to prezentowaną przez Konfederację Pracodawców Polskich tezę, że system prawa podatkowego w Polsce jest nadmiernie skomplikowany.

 

Z przygotowanego przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego opracowania dotyczącego działalności sądownictwa administracyjnego w 2009 r. wynika, że w sprawach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, na 1905 skarg złożonych na rozstrzygnięcia dokonane przez Ministra Finansów sądy administracyjne uwzględniły aż 1249, a więc ponad 65 proc..

 

Potwierdza to prezentowaną przez KPP tezę, że system prawa podatkowego w Polsce jest nadmiernie skomplikowany, skoro właściwe stosowanie przepisów prawa podatkowego sprawia aż tak wiele problemów, o czym świadczy liczba błędnych rozstrzygnięć. Chociaż brzmi to jak truizm - niezbędne jest uproszczenie systemu w zakresach, w których jest to możliwe i to nie tylko w interesie podatników, ale i samych organów podatkowych, które - jak widać - często nie radzą sobie w gąszczu skomplikowanych regulacji prawnych.

 

Druga konkluzja płynąca z analizy przytoczonych liczb wskazuje na to, że w sytuacji, gdy podatnicy uważają, że to oni a nie organ podatkowy ma rację, nie powinni obawiać się składania skarg do sądu administracyjnego na wydawane decyzje administracyjne, nawet jeśli są one wydawane przez ograny naczelne. Niestety przedsiębiorcy w obawie przed wchodzeniem w spór sadowy z fiskusem często obawiają się dochodzić swoich praw i akceptują rozstrzygnięcia wątpliwe co do ich zgodności z prawem.