English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Ministerstwo Zdrowia rozważa szybką nowelizację ustawy refundacyjnej

17-04-2013

W siedzibie Pracodawców RP odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z reprezentantami sektora farmaceutycznego. Przedstawiciele resortu zapowiedzieli możliwość nadania szybkiej ścieżki legislacyjnej najbardziej palącym korektom do ustawy refundacyjnej.

– Cieszy nas fakt, że Ministerstwo Zdrowia ze zrozumieniem podeszło do postulatów branży farmaceutycznej w kwestii konieczności znowelizowania ustawy – szczególnie w tak priorytetowym obszarze, jakim jest przedłużenie decyzji refundacyjnych. Pozwoli to uniknąć potencjalnych problemów związanych z wygaśnięciem decyzji refundacyjnych dla większości leków refundowanych na przełomie lat 2013 i 2014. Ograniczy to też ryzyko, wiążące się z możliwością powstania zamieszania z dostępnością leków dla pacjentów – powiedział po spotkaniu Paweł Sztwiertnia, Dyrektor Generalny INFARMY i ekspert Pracodawców RP.

 

Zgodnie z obecnymi przepisami, aby przedłużyć decyzje refundacyjne wydane dla leków występujących na liście, których termin upływa z końcem 2013 r., na kolejne dwa lata proces administracyjny trzeba rozpocząć już w czerwcu br. Wymaga to złożenia obszernej dokumentacji, podobnej jak w przypadku wniosku o refundację leku wchodzącego na listę po raz pierwszy. Oznacza to de facto powtórzenie negocjacji, wydawania decyzji itd. – Ze względów czasowych przeprowadzenie takich procedur jest mało realne. Chodzi zarówno o kwestię przygotowania tego rodzaju obszernych i bardzo szczegółowych dokumentów dla wszystkich leków, jak i o ich analizę oraz akceptację przez właściwe urzędy. Ponadto, ponieważ większość dokumentacji pozostaje bez zmian, składanie jej na nowo byłoby wymogiem czysto biurokratycznym, angażującym zasoby firm i administracji państwowej, bez przełożenia na istotny efekt dla pacjenta – tłumaczy Paweł Sztwiertnia.

 

Pracodawcy RP wraz ze Związkiem Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA od kilku miesięcy inicjują regularne spotkania ze stroną administracyjną. Mają one na celu umożliwienie dialogu pomiędzy sektorem farmaceutycznym a administracją państwową na temat problemów wynikających z funkcjonowania ustawy refundacyjnej.