English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Obniżka stóp procentowych to dobra decyzja

09-05-2013

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Jacka Brzozowskiego decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych przyczyni się do poprawy warunków dla aktywności gospodarczej.

 

Pracodawcy RP już od dłuższego czasu wskazywali, iż wobec narastającego spowolnienia gospodarczego istotne jest znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy walką z inflacją a stwarzaniem warunków dla wzrostu gospodarczego. Dlatego decyzję RPP należy traktować jako potwierdzenie, że istnieją warunki dla utrzymywania się niskiej stopy inflacji w dłuższym czasie.

 

– Mając na uwadze dane makroekonomiczne z których wynika, iż wzrost gospodarczy nadal jest niski, popyt wewnętrzny słaby a bezrobocie wysokie, decyzja RPP nie powinna budzić zdziwienia – podkreślił ekspert Pracodawców RP Jacek Brzozowski. – Wobec niekorzystnych perspektyw na poprawę sytuacji gospodarczej, obniżka stóp stwarza oczekiwane przez przedsiębiorców przesłanki mogące zachęcać do inwestycji, a jednocześnie malejący koszt kredytu będzie impulsem do wzrostu wydatków konsumpcyjnych w społeczeństwie – powiedział ekspert organizacji. W jego opinii po tej decyzji co prawda nie należy spodziewać się znaczącej zmiany sytuacji gospodarczej, jednak trwająca od listopada seria obniżek, która wyniosła już w sumie 1,75 p.p. z całą pewnością przyczyniła się do tego, że mamy do czynienia jedynie ze znacznym spowolnieniem gospodarczym a nie z recesją.

– Fakt, że jest to kolejna z serii obniżek i w konsekwencji stopy procentowe osiągnęły najniższy historycznie poziom pokazuje determinację Rady aby kontynuować politykę antycykliczną i taka determinacja jest teraz potrzebna – mówi ekspert Pracodawców RP Jacek Brzozowski.