English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP są zaniepokojeni przedłużającym się spowolnieniem gospodarczym

14-05-2013

Opublikowane dziś przez GUS dane dotyczące PKB za I kwartał (wzrost o 0,4%) budzą poważne zaniepokojenie. – Przedłużająca się stagnacja gospodarcza jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza gdy rząd nie podejmuje się prowadzenia koniecznych zmian strukturalnych. Jego bezczynność może bowiem doprowadzić do recesji – mówi ekspert Pracodawców RP, Jacek Brzozowski.


– Co więcej Minister Finansów proponuje kolejne nowelizacje ordynacji podatkowej, które oznaczają wzrost fiskalizmu i tym samym pogorszenie warunków dla aktywności gospodarczej – dodaje ekspert. Wyjaśnia też, że taka polityka, realizowana kosztem przedsiębiorców, zabija wzrost i przyczynia się do spadku przychodów podatkowych budżetu. – Zdecydowanie zbyt niemrawo realizowane są także działania prowzrostowe, zapowiedziane w II exposé Premiera. Wystarczy jedynie wspomnieć, że minęło już ponad pół roku od przedstawienia pomysłu Polskich Inwestycji Rozwojowych. Właśnie teraz jest czas, w którym ta inicjatywa powinna zacząć realizować swoje cele – mówi Brzozowski.


W kontekście dzisiejszych danych oraz bierności rządu w walce z grożącą Polsce recesją zdecydowanie cieszy ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej, dotycząca obniżki stop procentowych. – Fakt, że jest to kolejna z serii obniżek i w konsekwencji stopy procentowe osiągnęły najniższy poziom w historii, pokazuje determinację RPP do tego, aby kontynuować tzw. politykę antycykliczną. Taka determinacja jest teraz potrzebna – mówi Jacek Brzozowski.