English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Niska inflacja może spowodować dalsze obniżki stóp procentowych

16-05-2013

Opublikowane przez GUS dane dotyczące inflacji potwierdzają to, iż gospodarka wyhamowuje. – PKB zwiększyło się w pierwszym kwartale br. o zaledwie 0,4%, konsumpcja jest na niskim poziomie, a większość sektorów przemysłu ogranicza produkcję – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.


– Można spodziewać się kolejnych obniżek stóp procentowych – dane gospodarcze w pełni uzasadniają takie posunięcie – mówi ekspert. Efekty niższych stóp procentowych pojawiają się jednak z wielomiesięcznym opóźnieniem. – Dziś gra toczy się o wzrost gospodarczy w III i IV kwartale – mówi Wołejko. Polityka Rady Polityki Pieniężnej zbyt długo była restrykcyjna, co w obliczu wystąpienia innych negatywnych czynników przełożyło się na istotne spowolnienie gospodarcze.


– Zagrożeniem na najbliższe miesiące jest nie inflacja, lecz bardzo niskie tempo wzrostu – mówi Wołejko. W jego opinii recesja nam raczej nie grozi, ale jednocześnie zwraca uwagę na słabe dane dotyczące gospodarek francuskiej i niemieckiej. Pierwsza weszła w fazę recesji, druga balansuje na jej granicy. – Oba kraje to główni partnerzy handlowi polskich przedsiębiorstw, którzy odczuwają problemy swoich kontrahentów z wyprzedzeniem, spotykając się z redukcją portfela zamówień – dodaje ekspert.


Pracodawcy RP zwracają uwagę na fakt, iż mimo licznych sygnałów o pogarszaniu się sytuacji gospodarczej rząd w ciągu ostatnich miesięcy niewiele zrobił, by poprawić bilans budżetu państwa czy zachęcić przedsiębiorców do większej aktywności. Zamiast tego mamy wyższe podatki i zwiększający się fiskalizm. – Dobrze więc, że w tej sytuacji chociaż inflacja nie stanowi dodatkowego problemu  – podsumowuje Piotr Wołejko.