English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

II Polsko-Egipskie spotkanie biznesowe

23-05-2013

W siedzibie Pracodawców RP odbyło się II Polsko-Egipskie Spotkanie Biznesowe. Wzięli w nim udział przedstawiciele firm z obydwu krajów, reprezentujący m.in. branżę wydobywczą, spożywczą oraz spedycyjną. Spotkanie otworzył Wiceprezydent Pracodawców RP Janusz Pietkiewicz.

 

– Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej ułatwiają współpracę przedsiębiorców z Polski i Egiptu. Misje gospodarcze, spotkania biznesowe, częste nieformalne kontakty – to tylko część z naszej wspólnej aktywności – powiedział Wiceprezydent organizacji Janusz Pietkiewicz. Przypomniał też, że w 2009 r. Pracodawcy RP podpisali z Egipsko-Polskim Stowarzyszeniem Biznesmenów (Egyptian-Polish Businessmen Association) porozumienie o współpracy.

 

– Wzajemne, dobre relacje polsko-egipskie mają długą historię i nie ograniczają się do wymiany handlowej. Wystarczy przytoczyć fakt, że co roku na wczasy jeździ tam ponad 600 tysięcy Polaków – mówił Wiceprezydent Pietkiewicz. Pracodawcy RP byli ze strony polskiej tą organizacją, która od lat zabiegała o szybszy rozwój kontaktów biznesowych między Polską a Egiptem. Podpisanie porozumienia było nie tylko aktem protokolarnym, lecz także wyrażeniem wspólnej woli i determinacji do tego, by zdynamizować współpracę gospodarczą obu państw.

 

W opinii Prezesa EPBA, Medhata El Kaissy’ego, spotkania B2B biznesmenów z Polski i Egiptu są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i informacji oraz nawiązania stałej współpracy. – Biorąc pod uwagę potencjały obydwu krajów, nasze obroty handlowe są wciąż zbyt małe – powiedział Prezes EPBA. Podkreślił, że firmy egipskie są zainteresowane inwestowaniem w Polsce.

 

Także zdaniem Pracodawców RP potencjał współpracy gospodarczej nie jest do końca wykorzystany – zwłaszcza biorąc pod uwagę dość silny stopień powiązań Egiptu z Europą. – Unia Europejska jest zarówno największym partnerem handlowym Egiptu, jak i największym tam inwestorem. Polacy przyczyniają się co prawda do rozwoju turystyki i pobudzania konsumpcji w tym kraju – będąc jedną z najliczniejszych grup narodowych, które przybywają do Egiptu w celach turystycznych – ale ambicje zarówno Pracodawców RP, jak i Egipsko-Polskiego Stowarzyszenia Biznesmenów są znacznie większe. Dlatego właśnie robimy swoje, czego dowodem jest dzisiejsze spotkanie – powiedział na zakończenie Janusz Pietkiewicz.

 

Polski eksport do Egiptu w minionych latach plasował się na poziomie ok. 200–270 mln dolarów, przy czym ostatnie zawirowania polityczne doprowadziły do spadku dostaw na rynek egipski. Polski import z Egiptu waha się dziś pomiędzy 50 a 100 mln dolarów.