English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Silny eksport zaczął pomagać całej gospodarce

30-07-2013

W opinii eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego najnowsze, zaskakująco dobre, odczyty wskaźników makroekonomicznych w Europie wskazują na to, że strefa euro wreszcie zaczyna wychodzić z ponad półtorarocznej recesji. Coraz wyraźniej widoczna jest także poprawa sytuacji gospodarczej w Polsce.

 

Indeks PMI Composite dla krajów należących do europejskiej unii walutowej wzrósł w lipcu do 50,4 pkt, podczas gdy w czerwcu wynosił on zaledwie 48,7 pkt, osiągając najwyższą wartość od 18 miesięcy. Analogiczny wskaźnik dla sektora przemysłowego osiągnął natomiast poziom nienotowany od dwóch lat. – Szczególnie korzystnie kształtuje się sytuacja naszego największego partnera handlowego. Wskaźnik PMI dla niemieckiego sektora usług wyniósł w lipcu 52,5 pkt, co wskazuje na coraz silniejsze ożywienie. Pozytywnie zaskakują również odczyty pozostałych indeksów, w tym dane opublikowane przez Instytut Ifo. Jeszcze niedawno obserwowaliśmy jedynie spowalniające tempo spadku aktywności ekonomicznej, a teraz możemy mówić o rzeczywistym odbiciu – uważa Kozłowski.

 

Zdaniem eksperta Pracodawców RP ożywienie w strefie euro już teraz wpływa na poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce. – Zgodnie z naszymi oczekiwaniami dobre wyniki sektora eksportowego, dzięki którym nasz kraj już przez dwa miesiące z rzędu wypracowuje nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących - co nie zdarzyło się od co najmniej kilkunastu lat - zaczynają wpływać na pozostałe gałęzie gospodarki – podkreśla Kozłowski. Jego zdaniem, problem słabego popytu konsumpcyjnego zaczyna zanikać, o czym świadczy czerwcowy wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej do 1,8 proc. w skali roku. – W związku z rosnącym popytem na wytwarzane przez siebie dobra, przedsiębiorcy zwiększyli w poprzednim miesiącu produkcję o 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, podczas gdy jeszcze w maju spadła ona o 1,8 proc. rok do roku. Wiele wskazuje więc na to, że już w lipcowym lub sierpniowym odczycie PMI polskiego sektora przemysłowego wartość indeksu przekroczy granicę 50 pkt, co oznaczałoby, że jego sytuacja zaczęła się poprawiać – stwierdza ekspert. Kozłowski podkreśla, że o ile dane dotyczące dynamiki wzrostu PKB w II kwartale zapewne nie będą jeszcze wskazywać na znaczące odbicie, o tyle w drugiej połowie roku możemy się już spodziewać się istotnego ożywienia.