English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Kolejny rok stracony dla pacjentów

05-08-2013

W ubiegłym tygodniu Komisja Zdrowia Sejmu RP pozytywnie zaopiniowała projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2014 r. Planowany budżet jest o 0,1% wyższy niż tegoroczny. Zdaniem Pracodawców RP jest to kryzysowy plan finansowy.

 

– Dla pacjentów plan oznacza najwyżej potwierdzenie panującego od lat status quo, z którego, jak wynika chociażby z Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia 2012, Polacy nie są zadowoleni – zwraca uwagę Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP. Podkreśla jednocześnie, że w ostatnich latach, kiedy sytuacja finansowa NFZ była znacznie lepsza, nie zreformowano systemu, nie przeprowadzono zmian tych najbardziej oczekiwanych i poprawiających dostępność do świadczeń.

 

Pracodawcy RP zwracają uwagę na fakt, że wzrost bezrobocia oraz zwolnienie tempa wzrostu płac widoczne w ostatnim roku spowodowały spadek wpływów do budżetu NFZ. W wyniku tego szacowana dziura w budżecie płatnika na koniec tego roku może wynieść już ponad 1 mld zł. Zgodnie z planem finansowym każdy z Oddziałów Wojewódzkich NFZ otrzyma dokładnie tyle samo środków, ile miał do dyspozycji w roku poprzednim, co wynika z obowiązku ustawowego.

 

Cena punktu NFZ ostatni raz wzrosła w 2011 r. tylko o 1 zł (2%). Już wtedy była mocno niedoszacowana, a koszty funkcjonowania podmiotów leczniczych rosną znacznie szybciej. Oznacza to, że coraz trudniej jest osiągnąć zysk pozwalający na inwestycje w nowoczesny sprzęt medyczny i poprawę jakości świadczeń – przypomina  Andrzej Mądrala.

 

Zdaniem Wiceprezydenta Pracodawców RP, niezbędne jest wprowadzenie do systemu dodatkowych środków, co jest możliwe przy podjęciu odważnych decyzji politycznych. – Nie trzeba podnosić składki zdrowotnej, można rozszerzyć bazę osób ją płacących. Należy pilnie wprowadzić dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, zmniejszać skalę nadużyć w systemie, ale także lepiej prowadząc pacjenta, optymalizować koszty jego leczenia – wylicza Andrzej Mądrala.

 

Istnieje ogromna obawa, czy możliwa jest właściwa opieka medyczna przy tak niewielkich środkach finansowych w odpowiedzi na rosnące, uzasadnione oczekiwania pacjenta.