English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP domagają się odrzucenia projektu ustawy o emeryturach kapitałowych

22-07-2010

Dziś na Komitet Stały Rady Ministrów ma trafić projekt ustawy o emeryturach kapitałowych. - Liczymy, że w rządzie zwycięży głos rozsądku i projekt ten zostanie odrzucony – mówi ekspert Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Magdalena Janczewska.

 

Projekt ustawy o emeryturach kapitałowych m.in. przenosi część składki emerytalnej z OFE do ZUS oraz umożliwia wycofanie kapitału z funduszy emerytalnych. Zdaniem Pracodawców RP zamiast demontować system emerytalny, trzeba skupić się na podnoszeniu jego efektywności.

 

Projekt autorstwa resortu pracy spotkał się z szeroką krytyką. Negatywnie odnieśli się do niego m.in. Narodowy Bank Polski, minister Michał Boni, czy też wielu wybitnych ekonomistów. Swój sprzeciw wyraziły również prawie wszystkie reprezentatywne organizacje zrzeszające pracodawców, a nawet NSZZ „Solidarność”.

 

– Wszyscy byliśmy zgodni, że byłoby to działanie nie tylko na szkodę przyszłych emerytów, ale i budżetu państwa. Za kilkanaście lat zacznie zdecydowanie maleć liczba osób w wieku produkcyjnym, a co za tym idzie wpływy z tytułu podatków od pracy, co może oznaczać poważny kryzys, a nawet niewydolność finansów publicznych – podkreśla Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP. Zdaniem organizacji pracodawców, przesunięcie składki z OFE i doraźne łatanie budżetu FUS nie zabezpieczy kapitału emerytalnego Polaków.

 

 – Gdy 11 lat temu przeprowadzono reformę emerytalną, przyświecało nam hasło, że bezpieczeństwo tkwi w różnorodności. Dziś, nawet biorąc pod uwagę niedawny kryzys na rynkach kapitałowych, nie straciło ono na aktualności – uważa Janczewska. Zdaniem Pracodawców RP należy koniecznie dokonać przeglądu efektywności II filara. Musimy wyciągnąć lekcję z tego co się stało w związku z kryzysem w 2008 roku i zacząć konkretnie działać.

 

– Z dużą ulgą przyjęliśmy zapowiedzi ministra Boniego, że trwają prace nad pakietem, w którym znajdą się rozwiązania m.in. wymuszające konkurencję pomiędzy OFE, rozluźniające limity inwestycyjne, czy też powołujące subfundusze, które pozwolą lepiej zabezpieczyć lokowany kapitał emerytalny – dodaje Janczewska.