English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Dobre wyniki sprzedaży detalicznej potwierdzają siłę ożywienia gospodarczego

24-09-2013

Jak wynika z danych GUS, sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 3,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, podczas gdy średnia prognoza analityków oscylowała wokół 3 proc., a niektórzy z nich oczekiwali nawet odczytu bliższego 2 proc. Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego ten zaskakująco dobry wynik świadczy o stale poprawiającej się sytuacji ekonomicznej Polski.

 

– Chociaż nie odnotowaliśmy tak znaczącego wzrostu w ujęciu rocznym jak w poprzednim miesiącu, to należy zwrócić uwagę m.in. na wpływ relatywnie wysokiej bazy. Osiągnięcie takiego samego wyniku w kolejnych miesiącach przełożyłoby się na dużo wyższą roczną dynamikę zmian sprzedaży detalicznej – komentuje Kozłowski.

 

Ekspert Pracodawców RP dodaje też: – Jeszcze kilka miesięcy temu poziom popytu konsumpcyjnego budził największe obawy, a jedynym motorem wzrostu chroniącym nas przed popadnięciem w recesję była nadwyżka eksportu nad importem. W jego ocenie zwiększony popyt na dobra i usługi stanowi dodatkowy impuls dla przedsiębiorców do zwiększania poziomu produkcji oraz zatrudnienia, a także podejmowania nowych projektów inwestycyjnych.

 

Dzisiaj poznaliśmy także wrześniowy odczyt wskaźnika instytutu Ifo, oddającego nastroje niemieckiego biznesu. Podobnie jak w przypadku wczorajszych publikacji danych na temat kształtowania się indeksu PMI obrazującego aktywność przemysłu w poszczególnych krajach strefy euro, był on niższy od oczekiwań. – Obserwowane wrześniowe pogorszenie istotnych wskaźników makroekonomicznych u naszych najważniejszych partnerów handlowych jest niepokojące. Jeśli miałoby się ono utrzymać, z pewnością odbiłoby się to także na sytuacji Polski. Sądzimy jednak, że mieliśmy jedynie do czynienia z korektą trendu wzrostowego. Chociaż wczorajsza reakcja rynków była negatywna, to nie można zapominać, że odczyty indeksu PMI dla sektora usługowego okazały się znacznie lepsze, niż oczekiwano. Prawdą jest jednak, że problemy strukturalne gospodarek państw strefy euro są na tyle znaczne, że ożywienie najprawdopodobniej nie będzie równie dynamiczne jak w latach 2009–2010 – mówi Kozłowski.