English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Malezyjscy przedsiębiorcy z wizytą u Pracodawców RP

24-09-2013

Delegacja malezyjskich przedsiębiorców oraz przedstawicieli ścisłego kierownictwa organizacji promującej inwestycje w stanie Penang uczestniczyła 23 września 2013 roku w zorganizowanym przez Pracodawców RP spotkaniu z polskimi firmami z sektorów biotechnologii, transportu, konsultingu, przemysłu spożywczego, teleinformatyki i nieruchomości oraz przedstawicielami organizacji rozwoju regionalnego oraz Malezyjskiej Korporacji Rozwoju Handlu Zagranicznego.

 

– Można zaobserwować wiele podobieństw między gospodarkami Polski i Malezji. Obie szybko rosną i doganiają światowych liderów. Łączy je także koncentracja wysiłków na budowie nowoczesnego sektora usług i na wprowadzaniu technologicznie zaawansowanych metod produkcji – stwierdził Janusz Pietkiewicz, Wiceprezydent Pracodawców RP, otwierając spotkanie.

 

Podczas wizyty, która miała formę seminarium, malezyjska strona zaprezentowała środowisko biznesowe stanu Penang. Przedsiębiorcy przeprowadzili pierwsze rozmowy dotyczące możliwości rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej.

 

Poza Polską delegacja ze stanu Penang ma w planach odwiedzić także Niemcy oraz Szwajcarię. Włączenie naszego kraju do programu wizyty w krajach Unii Europejskiej jest wynikiem konsekwentnych działań Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Kuala Lumpur, jak również spotkań Pracodawców RP podczas wydarzeń związanych z organizacją Dni Unii Europejskiej w Penangu w listopadzie 2012 r. Z danych wynika, że eksport polskich towarów na rynki rozwijające się rośnie szybciej niż na tradycyjne rynki Unii Europejskiej.

 

***

Stan Penang ma jedno z najwyższych PKB w Malezji (ok. 200 mld ringgitów, tj. ok. 67 mld USD). Jest zaliczany do 10 najlepiej rozwijających się klastrów przemysłowych w Azji. Przoduje w wykorzystaniu komunalnych zielonych technologii i ma najwyższy odsetek ludności z wykształceniem wyższym technicznym w całej Malezji. Ok. 60% PKB Penangu pochodzi z sektora usług. Główne branże to usługi w zakresie R&D, usługi medyczne, ICT, biotechnologia, usługi księgowe, bankowe oraz obrót nieruchomościami.

 

Warto podkreślić, że Penang jest drugim po Kuala Lumpur miejscem lokowania zagranicznych inwestycji w Malezji. Posiada trzy parki przemysłowe, strefę wolnocłową, lotnisko międzynarodowe, port morski, międzynarodowy terminal kontenerowy, bardzo dobrze rozwiniętą sieć internetową, telekomunikację oraz uporządkowany ruch drogowy. Aktualnie prowadzone są tam cztery duże inwestycje infrastrukturalne: budowa drugiego mostu łączącego wyspę z półwyspem (14 km), rozbudowa dwutorowej linii kolejowej z Butterworth do Tajlandii oraz parku technologicznego Batu Kawah.

 

Penang jest też najczęściej wybieranym przez obcokrajowców miejscem do zamieszkania w Malezji (są to przybysze głównie z Singapuru, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji). Lokalnie stan ten bywa nazywany „malezyjskim Singapurem”.