English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Bezrobocie wciąż wysokie

27-09-2013

W opinii eksperta Pracodawców RP Jacka Brzozowskiego opublikowana przez GUS stopa bezrobocia w sierpniu, wynosząca 13,0%, wskazuje na to, że pomimo stopniowej poprawy sytuacji gospodarczej brakuje wyraźnych pozytywnych zmian na rynku pracy.

 

– Sierpień jest kolejnym miesiącem, w którym nastąpił spadek bezrobocia, ale tylko o 0,1 pkt proc. w stosunku do lipca br. W sytuacji gdy wzrost gospodarczy pozostaje dość niski, nie należy spodziewać się w następujących miesiącach znaczącej poprawy sytuacji na rynku pracy – podkreśla Jacek Brzozowski.

 

Ekspert Pracodawców RP wskazuje, że lipiec i sierpień to miesiące, które tradycyjnie już charakteryzują się najniższą stopą bezrobocia, wynikającą z zapotrzebowania na prace sezonowe. Jak zaznacza Brzozowski, mimo symptomów ożywienia gospodarczego pracodawcy nadal ostrożnie podchodzą do zwiększania zatrudnienia. Dodatkowo trwające od ponad roku spowolnienie gospodarcze było istotnym czynnikiem skłaniającym przedsiębiorstwa do zwiększania efektywności działania oraz podnoszenia wydajności pracy. – Tego rodzaju procesy przyczyniają się do spadku popytu na pracę, dlatego też mamy nadal do czynienia z wysoką stopą bezrobocia w sierpniu – podkreśla ekspert.

 

Zdaniem Pracodawców RP należy nadal reformować regulacje dotyczące rynku pracy w taki sposób, aby przyczyniać się do maksymalizacji zatrudnienia w gospodarce.