English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Rozwój rynku komercyjnego mieszkań na wynajem – korzystny dla całej gospodarki

04-10-2013

Rynek komercyjny mieszkań na wynajem może być sposobem na zaspokojenie potrzeb lokalowych części społeczeństwa – tak zgodnie uznali uczestnicy czwartej edycji konferencji Dni Dewelopera 2013, zorganizowanej w dniach 1–2 października przez Polski Związek Firm Deweloperskich, we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Zachodnią Izbą Gospodarczą. Pracodawcy RP byli patronem tego wydarzenia.

 

Jak podkreślał reprezentujący Pracodawców RP Jacek Brzozowski, mieszkania na wynajem mogą być atrakcyjną ofertą zwłaszcza dla ludzi młodych, dopiero wkraczających na rynek pracy czy osób bez kapitału własnego. – Z punktu widzenia pracodawców stworzenie zasobu takich mieszkań zdecydowanie poprawi warunki dla mobilności pracowników, tym samym przyczyniając się do obniżenia bezrobocia i poprawy konkurencyjności całej gospodarki – powiedział Brzozowski. Przypomniał też, że mieszkania na wynajem to jedynie 3% całego zasobu mieszkaniowego w Polsce, gdy tymczasem dla Niemiec wskaźnik ten wynosi 49%.

 

Stworzenie rynku mieszkań na wynajem to także szansa na pobudzenie aktywności gospodarczej w budownictwie oraz licznych sektorach usługowych związanych z tym rynkiem. Uczestnicy konferencji zgodzili się co do tego, że usunięcie barier rozwoju tej branży będzie korzystne dla całej polskiej gospodarki.

 

Podczas spotkania dyskutowano także o potrzebach i szansach rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce, o ekonomicznym otoczeniu sektora deweloperskiego czy rynku najmu mieszkań.

 

Uczestnikami konferencji byli m.in. Premier Jan Krzysztof Bielecki, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński, a także Podsekretarz Stanu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Piotr Styczeń. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele ponad stu wiodących firm deweloperskich oraz banków.