English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wizerunek przedsiębiorców i związkowców na tle innych grup społecznych

10-10-2013

Zdaniem aż 27,3 % Polek najbardziej pożądanym kandydatem na męża jest przedsiębiorca. Najmniej atrakcyjnym „celem” dla pań planujących zamążpójście są natomiast związkowcy. Z ogólnopolskiej reprezentatywnej grupy kobiet jako preferowanego kandydata na męża/partnera dla siebie lub swojej córki nie wybrała go… żadna respondentka.

 

Na przełomie września i października 2013 r. Dom Badawczy Maison i Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, na zlecenie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przeprowadzili badania ankietowe mające na celu sprawdzenie postrzegania przedsiębiorców i związkowców na tle innych grup społecznych. Środowa konferencja z udziałem m.in. profesor UW i Dyrektora ds. Badań ZPP Dominiki Maison, Wiceprezydenta Pracodawców RP Andrzeja Długosza oraz Prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka była okazją do podsumowania i zaprezentowania  tych badań.

 

Spośród ośmiu badanych profesji (lekarze, przedsiębiorcy, prawnicy, żołnierze, nauczyciele, urzędnicy, związkowcy i politycy) grupą o zdecydowanie najlepszym wizerunku wśród polskich kobiet są lekarze – 89% Polek uważa, że jest to bardzo pożyteczny zawód, a osoby go wykonujące zasługują na szacunek (tego zdania jest 71% Polek). Na drugim miejscu pod względem ogólnej oceny znaleźli się przedsiębiorcy, a dalej prawnicy i żołnierze. 71% Polek uważa, że przedsiębiorca to pożyteczny zawód. Natomiast pod względem wzbudzania szacunku przedsiębiorców wyprzedzają lekarze, żołnierze i nauczyciele. Interesujące jest to, że przedsiębiorcy jako grupa zawodowa wzbudzają zdecydowanie większe zaufanie niż takie zawody zaufania publicznego jak urzędnicy, związkowcy czy politycy.

 

Grupami, które wypadły w tym rankingu najgorzej, są natomiast politycy i związkowcy. Zaledwie 14,3% Polek uważa pierwszą z tych profesji za pożyteczną, a aż 69% jest innego zdania. Podobnie ze związkowcami – zdecydowanie więcej respondentek odbiera to zajęcie jako niepożyteczne (48%) niż pożyteczne (23%). Jeszcze gorzej jest, jeśli chodzi o postrzeganie ich zawodów jako zasługujących na szacunek. Polityków szanuje zaledwie 6,6% Polek, związkowców – 22,6%. Co ciekawe, ci ostatni są szczególnie słabo postrzegani wśród pań powyżej 35. roku życia.

 

A kogo Polki chciałyby na męża dla córki? Tu zdecydowanie wygrywają: lekarz (29,2%), prawnik (23%), a na trzecim miejscu jest przedsiębiorca (18%). Znikomy odsetek polskich kobiet życzyłby natomiast swoim córkom męża żołnierza (2,5%) czy nauczyciela (2%) – mimo że zawody te są postrzegane jako pożyteczne, a osoby je wykonujące wzbudzają szacunek. Jak widać, w tym przypadku zaczynają prawdopodobnie liczyć się pozycja społeczna i zarobki. Okazuje się, że najbardziej pożądanym kandydatem na męża jest przedsiębiorca. Aż 27,3% pań wskazało tę grupę, która wyprzedziła nawet lekarzy (18,4%).

 

Załączamy pełne wyniki badań.

 

Dodatkowe informacje:

Joanna Nowek

Tel.: 504 287 817

E-mail:

Pliki do pobrania

Wizerunek przedsiębiorców i związkowców na tle innych grup społecznych - wyniki badań.