English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Przewlekłość postępowania i bezpodstawne utrzymywne sancji wobec przedsiębiorców zmorą polskiego biznesu

26-07-2010

Pracodawcy RP z niepokojem obserwują coraz częstszą praktykę wysuwania bezpodstawnych prokuratorskich podejrzeń wobec przedsiębiorców. Sposób prowadzenia postępowań w takich sprawach bardzo często stanowi przykład niewłaściwego traktowania i nadużywania władzy przez organy wymiaru sprawiedliwości oraz organy administracji publicznej. Do tego dochodzą często niezrozumiałe, a nawet niezgodne z prawem, decyzję urzędników administracji publicznej. - Takie działania organów państwa doprowadziły już do upadłości niejedną dobrze prosperującą firmę – mówi Marcin Walczak, ekspert Pracodawców RP.

 

Niepokoić może także zbytnia przewlekłość postępowań oraz bezpodstawne utrzymywanie sankcji wobec przedsiębiorców. Takie praktyki stosowane są niestety coraz częściej przez polskich prokuratorów. - Pomimo tego, że od 20 lat cieszymy się gospodarką wolnorynkową i to w dużej mierze od przedsiębiorców zależy poziom naszego rozwoju, to są oni nadal traktowani jako potencjalni przestępcy, którzy w celu maksymalizacji zysku, gotowi są łamać prawo – mówi Marcin Walczak.

 

Ten stan rzeczy jest wynikiem dwóch czynników. Po pierwsze, urzędnicy często nie posiadają potrzebnej do wykonywania swojej pracy wiedzy i umiejętności. Chcąc się wykazać, na siłę szukają uchybień w działalności firm. W tym kontekście bardzo ważne jest jak najszybsze uchwalenie projektu ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Przewiduje on m.i.n możliwość nałożenia kary w wysokości nawet 12-krotności pensji danego urzędnika.

 

- Złych decyzji urzędników byłoby zdecydowanie mniej gdyby dokonano wreszcie rzeczywistego odbiurokratyzowania działalności gospodarczej. Mniej obowiązków biurokratycznych to także rzadszy kontakt z administracją – mniejsze zagrożenie nieprawidłowymi decyzjami urzędników – mówi ekspert Pracodawców RP.

 

Drugi problem to złe prawo, które nie nadąża za rozwojem mechanizmów gospodarczych. Kolejne nowelizacje przepisów zwiększają jedynie chaos, dając tym samym pole do popisu urzędnikom. Zdaniem Pracodawców RP w szczególności uprościć należy prawo podatkowe. W tym obszarze zagrożenie decyzjami skutkującymi bankructwami firm jest największe. Jak pokazują przykłady Optimusa oraz JTT, działania administracji są w stanie zniszczyć nawet najlepiej funkcjonujące firmy.