English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Urzędnicy nie mają monopolu na wiedzę

29-10-2013

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się projektem regulaminu swojej pracy, przygotowanym przez Rządowe Centrum Legislacji. Pracodawcy RP brali udział w konsultacjach społecznych tego projektu.

 

Krytycznie oceniamy dużą swobodę w decydowaniu o czasie trwania konsultacji społecznych, a także w ogóle o przeprowadzaniu lub nie konsultacji – mówi ekspert Pracodawców RP z Centrum Monitoringu Legislacji Piotr Wołejko. – Liczba możliwych wyjątków od standardowego trybu postępowania z projektami aktów prawnych jest zbyt duża, na co zwracaliśmy uwagę w pismach wysyłanych do RCL. Podobne zastrzeżenia wyraziła również Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów – dodaje ekspert.

 

Piotr Wołejko przypomina, że konsultacje społeczne to kluczowy element procesu legislacyjnego. Pozwala on na przedstawienie uwag i propozycji zmian przez interesariuszy, ekspertów z danej branży. Dzięki temu możliwe są wyeliminowanie szkodliwych propozycji regulacyjnych bądź ich korekta.

 

Urzędnicy nie mają monopolu na wiedzę ani na rację, potrzebują wsparcia z zewnątrz. Dlatego konsultacje powinny stać się obligatoryjne i musi być przeznaczony na to odpowiedni czas – mówi Piotr Wołejko. – Z praktyki Centrum Monitoringu Legislacji wynika, że poszczególne resorty swobodnie podchodzą do długości trwania konsultacji. Nierzadko zdarza się, że na zaopiniowanie projektu mamy dwa–trzy dni. W przypadku ustaw czy rozporządzeń liczących po kilkadziesiąt i więcej stron oznacza to, że konsultacje stają się fikcją – konkluduje ekspert Pracodawców RP.