English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Produkcja przemysłowa jest najwyższa w historii

21-11-2013

W ocenie eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, zgodny z konsensusem rynkowym wzrost produkcji przemysłowej w październiku o 4,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, chociaż nie jest równie wysoki jak miesiąc temu, nie rodzi obaw co do dalszego utrzymywania się Polski na ścieżce odrodzenia gospodarczego.

 

Szczególnie wart odnotowania jest fakt, iż wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu w październiku była najwyższa w historii. Wyniosła bowiem 124,5 proc. średniorocznej produkcji w 2010 roku, który został przyjęty przez GUS jako punkt odniesienia. Należy przypomnieć, że jeszcze 10 miesięcy wcześniej wartość tego wskaźnika była na poziomie zaledwie 99 proc. – zauważa ekspert Organizacji.

 

Zdaniem Kozłowskiego przyszłe wyniki polskiego przemysłu oraz całej gospodarki będą w znacznej mierze zależały od rozwoju sytuacji w całej Unii Europejskiej. – Najnowsze odczyty wskaźnika PMI dla państw strefy euro budzą ambiwalentne odczucia. Szczególnie rozczarowujące są dane napływające z Francji. Wskaźnik PMI dla tego kraju spadł poniżej 50 pkt, co oznacza, że jego przemysł i sektor usług kurczą się – mówi ekspert Pracodawców RP. – Z drugiej strony, nasz najważniejszy partner handlowy – Niemcy – osiągnął stosunkowo dobry wynik – dodaje Kozłowski.

 

Syntetyczny indeks dla gospodarek należących do europejskiej unii walutowej wskazuje natomiast na umiarkowany, choć niższy od oczekiwań, rozwój sektora usługowego oraz nieco dynamiczniejszy przemysłu.