English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Raport „Paying Taxes” pokazuje największe bolączki polskiego systemu podatkowego

27-11-2013

Wyniki najnowszej edycji raportu Paying Taxes potwierdzają obserwacje polskich przedsiębiorców, dotyczące funkcjonowania systemu podatkowego w naszym kraju – jest on nieprzejrzysty i nadmiernie skomplikowany.

 

Zdaniem ekspertów Pracodawców RP jeden z głównych problemów polskich przedsiębiorców stanowi zbyt wysoki poziom opodatkowania. Jednak zdecydowanie najgorzej wypadamy pod względem nakładu czasu niezbędnego do spełnienia wszystkich wymogów administracyjno-prawnych, w celu właściwego rozliczenia zobowiązań podatkowych. Przedsiębiorcom działającym w naszym kraju zajmuje to przeciętnie aż 286 godzin, co plasuje Polskę niemal na samym końcu rankingu w naszym regionie – tuż przed Czechami i Bułgarią.

 

Nasz kraj bardzo źle wypada także pod względem liczby płatności, które są potrzebne do uregulowania wszystkich powstających zobowiązań podatkowych. Polscy przedsiębiorcy muszą płacić podatki aż 18 razy w roku, podczas gdy w zdecydowanej większości rozwiniętych krajów standardem jest 8–9 płatności. W Szwecji i Norwegii dokonuje się ich zaledwie 4.

 

Raport Paying Taxes pokazuje zatem, że choć obowiązujące stawki podatkowe bardzo utrudniają życie polskim przedsiębiorcom, to jednak możliwe jest osiągnięcie choćby lekkiej poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – nawet bez ich zmieniania.