English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Polska powinna walczyć o niższą stawkę podatku VAT na e-booki

12-12-2013

Zdaniem Pracodawców RP polski rząd zgodnie z zapowiedzią byłego Ministra ds. Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego powinien podjąć zdecydowane działania prowadzące do harmonizacji rynku cyfrowego w UE, w tym do możliwości stosowania obniżonych stawek VAT na e-booki.

 

Ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb zwraca uwagę na to, że obecna sytuacja prowadzi do stosowania dwóch różnych stawek podatkowych VAT (podstawowej oraz obniżonej) w stosunku do takich samych produktów, które różnią się jedynie formą wydania. Przypomina, że do katalogu towarów opodatkowanych 5-procentową stawką podatku VAT zostały zaliczone m.in. książki drukowane, książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach. Możliwość stosowania obniżonej stawki VAT w odniesieniu do tych towarów wynika z dyrektywy Rady Unii Europejskiej.

 

Ekspert Organizacji wskazuje jednak na fakt, że RE wprowadziła zastrzeżenie, iż obniżone stawki nie mają zastosowania do usług świadczonych drogą elektroniczną. Zaliczono do nich usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, które – ze względu na ich charakter – są zasadniczo zautomatyzowane i wymagają minimalnego udziału człowieka. Ponadto ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej jest niemożliwe.

 

Nierówna stawka VAT dla książek papierowych i e-booków może mieć istotny wpływ na rozwój tej branży – podsumowuje Mariusz Korzeb.