English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Optymalizacja podatkowa – legalne działania czy uchylanie się od opodatkowania

15-01-2014

Z uwagi na skomplikowany system prawa podatkowego, nieprecyzyjne przepisy oraz ciągłe jego zmiany prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest niezwykle trudne. – Dlatego podejmowanie działań mających na celu zminimalizowanie negatywnych skutków podatkowych wydaje się naturalne, pod warunkiem że zastosowane rozwiązania są zgodne z prawem  – mówi ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

 

W Polsce zwrot „optymalizacja podatkowa” wywołuje negatywne skojarzenia, bowiem powszechnie uważa się, że jest to działanie mające na celu obejście przepisów – po to, by uchylać się od płacenia podatków, co nie jest prawdą. – W rzeczywistości optymalizacja podatkowa to wybór właściwych rozwiązań w ramach planowanych działań oraz w granicach obowiązującego prawa podatkowego. Natomiast jej celem jest zmniejszenie obciążeń podatkowych, które mają negatywny wpływ na majątek przedsiębiorców – mówi Mariusz Korzeb.

 

W jego opinii znajomość przepisów prawa podatkowego oraz mechanizmów gospodarczych daje możliwość kształtowania wysokości obciążeń podatkowych w przedsiębiorstwie. – Dlatego w przypadku prowadzenia działań biznesowych w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę skutki podatkowe, jakie niesie ze sobą planowana transakcja czy działanie – dodaje ekspert Pracodawców RP. Podkreśla też fakt, iż obniżanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej za pomocą dozwolonych przez prawo podatkowe instrumentów stanowi istotny czynnik, który decyduje o rentowności danego przedsięwzięcia.