English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP wzięli udział w konferencji poświęconej zmianom w podatku VAT

21-01-2014

We wtorek 21 stycznia odbyła się konferencja poświęcona zmianom w ustawie o podatku od towarów i usług, które weszły w życie z początkiem 2014 roku. Została ona zorganizowana przez ,,Dziennik Gazetę Prawną”. W konferencji wziął udział przedstawiciel Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej mec. Robert Oliwa, doradca Prezydenta Pracodawców RP.

 

W trakcie konferencji odbyła się debata na temat płynności finansowej przedsiębiorstw po 1 stycznia 2014 r. Podkreślono, że najważniejszą konsekwencją nowych regulacji w ustawie VAT jest zmiana ogólnej zasady sposobu identyfikowania momentu powstawania obowiązku podatkowego. To właśnie data dokonania dostawy towarów oraz wykonania usługi ma bezpośredni wpływ na to, kiedy przedsiębiorca będzie miał obowiązek rozliczyć od nich podatek. W porównaniu z obowiązującymi do końca 2013 roku przepisami, firmy zobowiązane są obecnie do odprowadzania podatku VAT o miesiąc wcześniej – co nie jest dla nich korzystnym rozwiązaniem. Zauważono także, że dokonana modyfikacja przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ma profiskalny charakter i powoduje, że przedsiębiorcy w nowym systemie rozliczania podatku kredytują państwo swoimi środkami finansowymi.

 

Podczas debaty poruszono także problemy przedsiębiorców związane z częstym wstrzymywaniem przez urzędy skarbowe zwrotów podatku VAT, poprzez długotrwałe prowadzenie kontroli podatkowej czy czynności sprawdzających. W opinii ekspertów jest to spowodowane brakiem odpowiednich narzędzi, za pomocą których pracownicy organów podatkowych mogliby prowadzić skuteczne działania w walce z nieuczciwymi podatnikami. Dlatego z uwagi na brak właściwych rozwiązań systemowych najbardziej tracą na tym przedsiębiorcy.