English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Warto pamietać, że unijne pieniądze nie są na wszystko

22-01-2014

W ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014–2020, Polska otrzymała najwięcej środków na rozwój. Zrozumiałe jest też to, że oczekiwania społeczne co do właściwego wykorzystania tych środków są duże.

 

Oczekiwania te zostały dodatkowo zwiększone przez Premiera Donalda Tuska. Szef rządu zapowiedział, że do 2022 roku Polska znajdzie się w grupie 20 najbogatszych państw świata. Jednak Pracodawcy RP zgadzają się z poniedziałkową wypowiedzią Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, że „to nie są pieniądze na wszystko”. Polska już na etapie negocjacji zobowiązana została do wskazania priorytetów, czyli obszarów, na których rozwój położymy szczególny nacisk. Największe środki zostaną przeznaczone na zrównoważony transport, infrastrukturę sieciową i badania naukowe, rozwój technologiczny oraz innowacje (łącznie ponad 120 mld zł). Zmianę odczujemy wszyscy – ale pośrednio. Polacy będą mieli lepsze i bezpieczniejsze drogi, a także łatwiejszy dostęp do dofinansowania inwestycji. Nie należy jednak liczyć na to, że pieniądze trafią bezpośrednio do kieszeni wszystkich Polaków.

 

Trudno zagwarantować, czy sposób inwestowania w infrastrukturę i projekty rozwojowe nie skończy się dla przedsiębiorców kolejną falą bankructw, jak miało to miejsce niedawno. Pracodawcy RP liczą jednak na to, że dzięki tym przykrym lekcjom zarówno rząd – jako zamawiający – jak i wykonawcy wykażą się w przyszłości większą zapobiegliwością i dokładniej oszacują ryzyko oraz z większą dokładnością będą opisywać przedmioty zamówienia.

 

Bardzo pozytywnym sygnałem jest „przedsiębiorcocentryzm”, który znajduje odzwierciedlenie w programach operacyjnych – zarówno tych z zakresu przedsiębiorczości technologicznej, jak i tych związanych z wiedzą, edukacją i rozwojem. W nowej perspektywie finansowej to przedsiębiorcy mają być siłą inicjującą tworzenie partnerstw naukowo-przemysłowych. Na ten cel przeznaczone będzie 40% środków w ramach programu Innowacyjny Rozwój, a na inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia – blisko 30%. Oznacza to nadanie większej rangi przedsiębiorcom jako odbiorcom wsparcia. W porównaniu z poprzednim programem, tj. Innowacyjną Gospodarką, łączny udział tych środków kształtował się na poziomie 55%.