English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Dyrektor Malezyjskiej Agencji Inwestycji (MIDA) Ahmad Tajuddin Omar z wizytą w siedzibie Pracodawców RP

23-01-2014

W czwartek 23 stycznia, Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski przyjął w siedzibie organizacji Ahmada Tajuddina Omara, Dyrektora Malezyjskiej Agencji Inwestycji (MIDA). W spotkaniu udział wzięli również Janusz Pietkiewicz, Wiceprezydent Pracodawców RP, oraz Marcin Roszczyk, Doradca Prezydenta Pracodawców RP.

 

W trakcie rozmowy Prezydent Malinowski podkreślił możliwości współpracy pomiędzy Pracodawcami RP a MIDA, m.in. w postaci organizacji wspólnych wydarzeń gospodarczych promujących bezpośrednią współpracę przedsiębiorców z obu krajów.

 

Dyrektor Omar przedstawił swoją instytucję jako najważniejszą agencję rządową Malezji, działającą na rzecz wspierania rodzimych firm oraz promowania kraju jako celu inwestycyjnego dla przedsiębiorców z zagranicy. Zasugerował także, że warto przyjrzeć się nie tylko jego krajowi, który może poszczycić się dużym, 30-milionowym rynkiem, lecz także całemu regionowi – czyli krajom należącym do ASEAN. Już teraz bowiem przepływ określonych produktów w obrębie krajów należących do tej organizacji jest wolny. W przyszłym roku natomiast planuje się wdrożenie swobodnego przepływu osób. Jak podkreślił Omar, to tylko niektóre z wielu powodów, dla których współpraca pomiędzy Malezją , a Polską – członkiem UE – powinna zostać zintensyfikowana, tym bardziej że dziś inwestycje polskie w Malezji są znikome. Daje to duże pole do popisu dla organizacji promujących biznes.

 

Prezydent Pietkiewicz wskazał na udane przykłady współpracy polsko-malezyjskiej. Jedną z nich jest ubiegłoroczna inwestycja w regionie Penang firmy S. i A. Pietrucha – zaawansowanego technologicznie przedsiębiorstwa, działającego w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Region Penang określa się mianem malezyjskiego „Silicon Valley”.

 

W ocenie Dyrektora Omara Malezja to przyjazny rynek dla inwestorów – nie tylko ze względu na zachęty dla biznesu, lecz także z uwagi na aktywnie działające władze regionalne. Identyfikują one potrzeby infrastrukturalne i otoczenia biznesu, podejmując inicjatywy na rzecz poprawy warunków do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Obecny na spotkaniu Marcin Roszczyk podkreślił swoje dobre doświadczenia w zakresie współpracy z firmami malezyjskimi. Zasugerował, że polski biznes miałby możliwość przeprowadzenia dużych inwestycji w tym kraju w zakresie przemysłu spożywczego, biotechnologii oraz transportu miejskiego.

 

Spotkanie zakończyło się osiągnięciem konsensusu w kwestii potrzeby intensyfikacji działań na rzecz promowania inwestycji w obu krajach oraz deklaracją gotowości do organizacji spotkań biznesowych dla przedsiębiorców.