English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Premier Pawlak: „Skorzystajcie z rozwiązań Pracodawców RP”

27-01-2014

Warto poprosić Ministra Zdrowia, a jeszcze lepiej Premiera, o to, aby zapoznali się z rozwiązaniami zaproponowanymi przez Pracodawców RP w ramach Akademii Zdrowia – powiedział w Polsat News Premier Waldemar Pawlak.

 

Akademia Zdrowia 2030 to pakiet rozwiązań ukierunkowanych na uzdrowienie systemu opieki medycznej w Polsce, które przygotowali eksperci pracujący razem z Pracodawcami RP. Pakiet ten jest obecnie przedmiotem dyskusji z partnerami społecznymi oraz politykami. W sobotę 25 stycznia odniósł się do niego Premier Waldemar Pawlak w programie Premierzy, emitowanym przez Polsat News.

 

Największymi kłopotami dla rządu jest brak proaktywnego działania i pomysłów oraz próba szukania tych pomysłów wyłącznie w Ministerstwie Zdrowia – powiedział Premier. Dodał, że obecnie współpracuje z Pracodawcami RP, a w ramach organizacji powołano Akademię Zdrowia, która w imieniu pracodawców oraz w porozumieniu z partnerami społecznymi przedstawiła cały szereg rozwiązań, służących poprawie jakości lecznictwa. – Myślę, że warto poprosić Ministra Bartosza Arłukowicza, ale chyba jeszcze lepiej Premiera Donalda Tuska, o to, żeby zapoznali się z rozwiązaniami proponowanymi przez środowisko. Mam wrażenie, że urzędnicze podejście do sprawy już się wyczerpało i nie potrafi sprostać rzeczywistym problemom. Takie czarowanie rzeczywistości różnymi chwytami reklamowymi już nie wystarczy – powiedział Waldemar Pawlak.

 

Grupa Doradcza Akademia Zdrowia 2030 została powołana z inicjatywy Andrzeja Mądrali, Wiceprezydenta Pracodawców RP, w kwietniu 2013 r. Impulsem do jej powstania była zapowiedź Ministerstwa Zdrowia, dotycząca przeprowadzenia zmian i regulacji funkcjonowania rynku w Polsce. Grupę tworzy 16 ekspertów wywodzących się z różnych środowisk i reprezentujących różnorodne doświadczenia i organizacje: świadczeniodawców, szpitale kliniczne, prywatne sieci placówek zdrowia, środowiska pacjentów, lekarzy, menedżerów zdrowia, uczelni, organizacje pozarządowe oraz instytucje badawcze i doradcze związane z gospodarką zdrowotną.

 

Od kwietnia 2013 r. odbyło się kilkadziesiąt sesji i seminariów eksperckich, które pozwoliły wypracować wspólny całościowy dokument, stanowiący podstawę do dalszych prac i dyskusji nad możliwościami oraz warunkami społecznymi, politycznymi i finansowymi, koniecznymi do wdrożenia proponowanych zmian. Dokument o nazwie System Ochrony Zdrowia w Polsce – Diagnoza i Kierunki Reformy jest podstawą do gruntownej debaty o przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce.