English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce

28-01-2014

Na spotkaniu ekspertów KE i ekonomistów rozmawiano o realizacji ubiegłorocznych rekomendacji Komisji dla Polski w obszarze rynku pracy.

 

23 stycznia br. w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce odbyło się spotkanie ekonomistów poświęcone rynkowi pracy, a w szczególności roli umów cywilnoprawnych i ich wpływowi na sytuację pracowników.

 

W spotkaniu udział wzięli m.in. Dyrektor Przedstawicielstwa Ewa Synowiec oraz eksperci Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia (DG EMPL) oraz Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji (DG EAC). Obecni byli także przedstawiciele instytucji naukowych, organizacji pracodawców, związków zawodowych i administracji państwowej. Pracodawców RP reprezentował doradca Prezydenta Andrzeja Malinowskiego Jacek Brzozowski.

 

Dyskusja związana była z przygotowywaną przez KE oceną realizacji przez Polskę zeszłorocznych Country Specific Recommendations oraz trwającymi analizami, które posłużą do tegorocznych aktualizacji tych rekomendacji. Przedstawiciel Pracodawców RP zaprezentował stanowisko dotyczące wyjątkowej roli, jaką umowy cywilnoprawne odgrywają w aktywizacji zawodowej pewnych grup społecznych – tj. młodzieży czy osób starszych. Wszelkie ograniczenia czy próby wyeliminowania tego rodzaju umów uderzą więc w pierwszym rzędzie w te właśnie osoby. Jest to szczególnie istotne w kontekście działań na rzecz poprawy aktywności zawodowej osób młodych, kobiet i osób starszych – zalecanych przez Komisję Europejską w ostatnich rekomendacjach dla Polski.