English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Podniesienie stawek VAT nie rozwiąże problemu finansów państwa

04-08-2010
Dnia 3 sierpnia Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Wprowadza on nowe stawki podatku VAT: 5, 8 i 23 procent. W ocenie Pracodawców RP te zmiany są jedynie odsunięciem problemów w czasie, w średnim i długim okresie będą skutkować negatywnie dla naszego rozwoju gospodarczego. 
 
- Podniesienie podstawowej stawki VAT oznacza nic innego jak wzrost cen dużej grupy towarów. To z kolei stwarza poważne ryzyko podniesienia stóp procentowych. Konsekwencją tego będzie wzrost kosztów pieniądza – trudności przedsiębiorstw w finansowaniu swojej działalności – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.
 
W opinii specjalisty wyższe ceny to mniejsza skłonność do konsumpcji. - Ostatecznie będziemy mieli do czynienia z osłabieniem dynamiki PKB – niższe wpływy z PIT i CIT, mniej miejsc pracy – większe dotacje do FUS, zagrożeniem wzrostem liczby klientów opieki społecznej. To wszystko wpływa na kondycję finansową państwa – tłumaczy.
 
Płynące z ust rządzących zapowiedzi, że żywność nie zdrożeje są nieprawdziwe. Żywność nie jest wytwarzana w próżni. Potrzebny jest szereg dostaw towarów/usług, które będą podlegać wyższej stawce podatku VAT. Tego efektu nie zniwelują roszady w wysokości stawek VAT na żywność nieprzetworzoną i nisko przetworzoną
 
Zdaniem Pracodawców RP należy podjąć działania ukierunkowane na zmniejszenie zadłużenia kraju. Podjęciu decyzji o podniesieniu podstawowej stawki VAT musi towarzyszyć najpierw plan zdecydowanego, systemowego obniżenia wydatków, a potem jego realizacji. - W przeciwnym wypadku, co kilka lat (wraz ze zmianą koniunktury) będziemy stawać w obliczu poważnego kryzysu finansów publicznych – tłumaczy Piotr Rogowiecki.
 
Jednocześnie konieczne jest stworzenie przyjaznych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Podniesienie VAT da jedynie efekt krótkoterminowy. Należy mieć nadzieję, że rzeczywiście jest on tylko rozwiązaniem tymczasowym – ratunkowym. Niemniej jednak, mieliśmy rację sygnalizując, że finanse publiczne są w złym stanie i potrzebne są pilne działania.
 
Pracodawcy RP zwracają także uwagę, że zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB nastąpi dopiero w 2013 roku, a nie jak wcześniej zakładano w 2012. Jednocześnie w najbliższych 3 latach będziemy się zmagać z nadal wysokim deficytem budżetowym. Te dane jasno pokazują w jak dużych kłopotach znajdują się nasze finanse publiczne. W tym kontekście nasze postulaty dotyczące prawdziwej reformy finansów publicznych – ograniczanie przywilejów emerytalnych, uszczelnianie systemu rentowego, racjonalizacja wydatków, ograniczanie wydatków sztywnych – nabierają nowego znaczenia. Szkoda, że nie byliśmy wysłuchani gdy był czas na mniej nerwowe reakcje, niż kuglowanie stawkami podatku VAT.