English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Przedsiębiorcy, przeznaczajcie więcej środków na rozwój

04-02-2014

Polskie firmy za mało korzystają ze środków publicznych i prywatnych, które mogą wspomóc ich rozwój. A wachlarz dostępnych dla nich narzędzi jest całkiem spory. Takie wnioski płyną ze wspólnej konferencji Pracodawców RP i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

 

Za mało wydajemy na badania i rozwój, co powoduje, że nasze firmy nie są tak konkurencyjne, jak byśmy tego oczekiwali. Dlatego chcemy być bardziej aktywni na tym polu i wspierać rodzimych przedsiębiorców – mówił podczas konferencji Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Polskie firmy mogą korzystać z takich źródeł finansowania jak środki unijne, pieniądze z BGK czy środki z funduszy typu venture capital.

 

Prezes PAIiIZ Sławomir Majman przyznał, że znajomość finansowych narzędzi wspierania jest dla przedsiębiorców sprawą kluczową. – Instrumenty wsparcia są w Polsce takie same dla polskich i zagranicznych przedsiębiorców – przypomniał. Zaapelował też o uproszczenie procedur, co spowodowałoby m.in. skrócenie czasu oczekiwania na decyzję.

 

Obecna podczas spotkania Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik powiedziała, że w nowej perspektywie finansowej udało się usprawnić system przyznawania grantów, dzięki czemu nawet wielomilionowe dotacje będą wypłacane szybciej. Dodatkowo, w ramach wpierania polskich przedsiębiorców, Ministerstwo Gospodarki planuje powołanie ogólnopolskiego systemu gwarancji dla eksporterów. Antoniszyn-Klik poprosiła przedsiębiorców o zgłaszanie uwag i propozycji dotyczących nowych programów przygotowywanych przez resort. – Zmiany mogą zostać wprowadzone nawet w ciągu 2–3 miesięcy, a będą miały wpływ na polską gospodarkę przez kolejną dekadę – tłumaczyła.

 

Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że w nowej perspektywie finansowej UE szczególny nacisk położony będzie na rozwój innowacyjnych rozwiązań i opracowywanie nowych technologii. Ministerstwo Gospodarki zamierza w tym celu skoncentrować się na wspieraniu tworzenia struktur badawczo-rozwojowych wewnątrz firm, a także na promocji innowacyjnych produktów: od ich projektu po implementację. – Polska nie ma wyboru, musi zyskać przewagę innowacyjną nad sąsiadami z regionu – Ukrainą czy Czechami – powiedział podczas panelu eksperckiego Leszek Grabarczyk z Narodowego Centrum Badania i Rozwoju. Wspomniał też o planowanym wprowadzeniu projektu „Szybka ścieżka”, który gwarantuje otrzymanie decyzji o otrzymaniu wsparcia w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku.

 

Marcin Łata, Dyrektor Departamentu Konkurencyjności i Innowacyjności w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, powiedział, że promowane będą tzw. „miękkie środki” wsparcia, jak doradztwo czy szkolenia, a także dążenie do specjalizacji branżowej firm.

 

Model rozwoju Polski sprzed 10 lat sprawdził się. Poradziliśmy sobie z kryzysem, a eksport kwitnie – stwierdził Wiceprezydent Pracodawców RP Maciej Stańczuk podczas drugiej części spotkania. Strona rządowa oraz przedstawiciele firm zgodzili się z tym, że interwencja państwa powinna skupiać się przede wszystkim na redukcji ryzyka prowadzenia biznesu.