English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Komitet Gospodarczej Myśli Strategicznej: o konkurencyjności polskiej gospodarki w UE

04-02-2014

Polityka gospodarcza naszego państwa pozostaje niespójna, a jej cele nie są skoordynowane m. in. z polityką finansową i fiskalną - to wnioski z posiedzenia Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej, które odbyło się 3 lutego br. w Ministerstwie Gospodarki.

 

Uczestnicy spotkania dyskutowali o tym, jak rozwijać konkurencyjność polskiej gospodarki w warunkach integracji Unii Europejskiej.

 

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w swoim wystąpieniu stwierdził, że choć wyznaczane przez UE kierunki rozwoju należy uznać za zgodne z interesem narodowym Polski, to jednak na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie widać, że Unia Europejska traci zdolność do realizacji ambitnych zadań stawianych w swoich strategiach. W związku z tym model integracji europejskiej staje się coraz mniej atrakcyjnym wzorcem dla reszty świata.

 

Prowadzący posiedzenie Wicepremier Janusz Piechociński zwrócił uwagę na fakt, że brakuje spójności między poszczególnymi politykami Wspólnoty. W podejmowanych decyzjach zaś nie uwzględnia się ich wpływu na konkurencyjność unijnego przemysłu.

 

Jak zauważono w trakcie dyskusji, także w Polsce wyraźny jest problem braku spójności polityki gospodarczej. Dlatego tak istotne jest, aby rozpocząć wypracowywanie i formułowanie dalekosiężnej strategii, stanowiącej kręgosłup polityki gospodarczej. Kolejnym krokiem miałoby być ustalenie polityki regulacyjnej oraz kompetencji w zakresie jej realizacji.