English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Brak Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE) ułatwi wydobycie gazu z łupków

05-02-2014

Rezygnacja z powołania NOKE, którą zapowiedział Minister Środowiska Maciej Grabowski, jest zgodna z postulatami branży wydobywczej oraz Pracodawców RP – powiedział ekspert Organizacji Piotr Wołejko.

 

Nie było potrzeby powoływania kolejnej instytucji z niejasnymi kompetencjami oraz 5-procentowym udziałem w każdej koncesji wydobywczej. Interesy Skarbu Państwa można zabezpieczyć w inny sposób – i na to zdecydował się Minister Grabowski.

 

Decyzja ta przecina także spór z Ministerstwem Skarbu Państwa dotyczący kontroli nad NOKE. Doszło nawet do przedziwnej sytuacji, gdy przedmiotem obrad Rady Ministrów miały stać się dwa odrębne projekty ustawy Prawo geologiczne i górnicze, w odmienny sposób regulujące istnienie NOKE. Spór kompetencyjny pomiędzy resortami środowiska i skarbu negatywnie wpływał na atmosferę wokół wydobycia gazu łupkowego. Co więcej, angażował urzędników w bezsensowne i bezproduktywne spory, podczas gdy inwestorzy łupkowi albo się z Polski wycofywali, albo nie mogli się doczekać na decyzje umożliwiające kontynuację prac – o czym informowała w styczniu Najwyższa Izba Kontroli. W obecnej sytuacji, gdy liczba odwiertów w porównaniu do 2012 r. znacząco spadła, najważniejsze jest ponowne przyspieszenie prac.O to zabiegają inwestorzy, którzy nadal wierzą w potencjał polskich złóż. Pozwólmy im działać.

 

Wraz z zapowiedzią rezygnacji z NOKE pojawiły się zapewnienia o skierowaniu projektu ustawy na posiedzenie Rady Ministrów w ciągu dwóch tygodni. Jest szansa na to, że – z prawie rocznym poślizgiem – uda się rozpocząć sejmowy etap prac legislacyjnych, a przedyskutowane z branżą wydobywczą przepisy wejdą wreszcie w życie.

 

Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP