English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Odwołanie Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel z funkcji prezesa UOKiK to dobra decyzja

10-02-2014

Decyzję o odwołaniu Prezes UOKiK przyjmuję z satysfakcją – choć szkoda, że do odwołania dochodzi dopiero dzisiaj – mówi Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Jego zdaniem należy zastanowić się także nad zmianami w funkcjonowaniu tej instytucji, w szczególności rozważyć wprowadzenie kolegialności przy wydawaniu przez Urząd decyzji.

 

Wielokrotnie krytykowałem decyzje i działalność Pani Prezes UOKiK. Sprzeciwiałem się proponowanym przez nią kierunkom zmian w prawie ochrony konkurencji i konsumenta, wskazywałem na błędy merytoryczne oraz teatralizację niektórych decyzji.

 

Pani Prezes – zamiast zapewniać ochronę konkurencji i praw konsumenckich – próbowała zbudować ze swojego urzędu kolejną służbę specjalną z prawem do prowokacji czy z uprawnieniami nadającymi jej możliwość karania przedsiębiorców bez wyroków sądów. Zamiast współtworzyć urząd nastawiony na model negocjacyjny, dążący do zapobiegania powstawaniu patologii – wolała kreować się na szeryfa, decydującego za przedsiębiorców o kierunku rozwoju rynków.

 

Przypominam dwie decyzje Prezes UOKiK, które budziły mój protest – zablokowanie fuzji PGE i Energi oraz sprawa Amber Gold. W pierwszej storpedowano plan Ministerstwa Skarbu Państwa, dotyczący połączenia dwóch spółek energetycznych. Dziś – po trzech latach – widać, że decyzja UOKiK była błędna, oparta o dogmatyczne przesłanki i zaszkodziła rozwojowi rynku energetycznego w Polsce.

 

Sprawa Amber Gold zaś warta jest szczególnego przypomnienia w dniu dymisji. Pani Prezes przed obliczem sejmu stwierdziła, że kontrola firmy przeprowadzona przez urząd nie wykazała działań niezgodnych z prawem, bo umowy Amber Gold zawierały to, co znajdowało się w reklamach. Pani Prezes Tomkiel jest doktorem prawa. Zapomniała lub nie dostrzegła, że Amber Gold naruszał przepisy prawa bankowego. Wszyscy znamy dzisiaj skalę tych nieprawidłowości.

 

Mam nadzieję, że nowy Prezes wróci do korzeni tego urzędu. Liczę na to, że tym razem na czele UOKiK stanie ekonomista, a nie prawnik, który rozumie mechanizmy rynkowe, a nie tylko literę prawa. Mam także nadzieję, że Premier przywróci kadencyjność pełnienia tego urzędu, bo jej brak jest patologią w demokratycznym państwie prawa.

 

Warto także zastanowić się nad takimi zmianami w prawie, które spowodują, że decyzje dotyczące przedsiębiorców będą podejmowane w UOKiK kolegialnie, a nie jednoosobowo.

 

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski

 

 

Komentarz Andrzeja Malinowskego do odwołania szefowej UOKIK na antenie TVN BiS 10 lutego 2014 roku.