English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zawstydzająca innowacyjność Polski

05-03-2014

Polska utrzymała swoją pozycję w unijnym rankingu Innovation Union Scoreboard 2014 i nadal zajmuje czwarte… od końca miejsce wśród państw członkowskich. Mniej innowacyjne od Polski są tylko Rumunia, Łotwa i Bułgaria. – Od unijnej średniej dzieli nas przepaść, a od czołowych innowatorów – jak Szwecja, Dania czy Niemcy – lata świetlne – komentuje ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

 

Okazuje się, że wzrost nakładów na badania i rozwój do 0,9% PKB w 2012 r. co uznano w Polsce za duży sukces nie przełożył się na poprawę pozycji naszego kraju na europejskiej mapie innowacyjności. Nadal wydajemy o wiele za mało, by nadrabiać zaległości. De facto stoimy w miejscu, gdyż inni rozwijają się szybciej. Według Innovation Union Scoreboard jedyną mocną stroną naszego kraju jest dostępność wykwalifikowanej kadry.

 

Co zrobić, by podnieść poziom innowacyjności gospodarki i polskich przedsiębiorców? Należy doprowadzić do lepszej współpracy biznesu z nauką, co spowoduje komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych i zwiększenie liczby patentów uzyskiwanych przez przedsiębiorstwa. Należy też stworzyć zachęty finansowe i fiskalne dla przedsiębiorców-innowatorów oraz warunki do rozwoju rozmaitych metod finansowania innowacyjnych przedsiębiorstw.

 

Istotną rolę mogą również odegrać środki unijne, przyznane w ramach perspektywy finansowej na lata 2014–2020. Ważne jest jednak to, by w większym stopniu skierować je ku pomysłom pionierskim czy nawet ryzykownym – a nie jedynie odtwórczym. Administracja powinna tu współpracować z praktykami: środowiskami start-upowymi, przedsiębiorcami, którzy z sukcesem wprowadzili na rynek nowe produkty bądź usługi, biznesmenami finansującymi rozwój start-upów i innowacyjnych przedsiębiorstw. W ramach unijnych procedur należy stworzyć możliwie najszersze pole do popisu dla przedsiębiorców, którzy mają odważne pomysły i chcą podjąć ryzyko.

 

Celem opisanych wyżej działań jest nie tylko poprawa pozycji w rankingach innowacyjności, lecz także modernizacja gospodarki. W konsekwencji można się spodziewać powstania nowoczesnych przedsiębiorstw o dużym potencjale eksportowym – a należy przy tym zauważyć, że udział wysokich technologii w eksporcie jest w przypadku Polski jednocyfrowy, czyli znacząco niższy niż w przypadku państw sąsiednich czy unijnej średniej. Poprawi się także sytuacja na rynku pracy, gdyż przedsiębiorstwa oferujące zaawansowane produkty bądź usługi oferują wynagrodzenia wyższe od średniej krajowej.

 

Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP