English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Nauka i biznes powinny ze sobą bardziej współpracować

06-03-2014

Pracodawcy RP przedstawili w Lublinie główne założenia tegorocznego Polskiego Kongresu Gospodarczego: Nauka dla Biznesu, Biznes dla Nauki. Podczas Kongresu naukowcy i biznesmeni mają znaleźć systemową receptę na bliższą współpracę.

 

Prezentacja odbyła się na terenie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowiska naukowego z całej Polski, biznesmeni oraz reprezentanci administracji z terenu Lubelszczyzny.

 

Pracodawcy RP od początku  istnienia podkreślają istotę kooperacji biznesu z nauką oraz edukacją. Te trzy elementy muszą ze sobą współdziałać, tworząc spójny, efektywny mechanizm, pracujący dla dobra narodowego – mówił Zbigniew Kmicic, Wiceprezydent organizacji oraz Prezes Pracodawców Ziemi Lubelskiej.

 

Niestety w obecnie ukształtowanym modelu transferu technologii polski biznes na ogół obywa się bez nauki, a nauka – bez biznesu. Oba te obszary cechuje wręcz zauważalna obojętność względem siebie, a nawet nieufność. Istnieją wprawdzie pozytywne przykłady, jednak systemowa współpraca pozostawia wiele do życzenia.

 

– Na świecie istnieje system przejścia projektów od nauki do gospodarki. Podstawową luką w Polsce jest brak tego łącznika. Naszym zdaniem trzeba stworzyć rozwiązania, które umożliwią nam dogonienie krajów, których ekonomia opiera się na technologii – podkreślał prof. Andrzej Rabczenko, doradca Prezydenta Pracodawców RP.

 

– Obecnie nie ma odwrotu od współpracy biznesu z nauką. Pracujemy nad tym, aby układała się ona jak najlepiej, ale prawda jest taka, że często mając nawet wykonane badania nie mamy ich komu sprzedać – stwierdził prof. dr hab. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

 

W ocenie uczestników spotkania w Lublinie przyszłość naszego kraju zależy od tego, w jaki sposób przedsiębiorcy będą umieli wykorzystać wiedzę i znaleźć się na globalnym rynku. To strategiczne wyzwanie dla gospodarki i dla biznesmenów.

 

– Z tego powodu Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej podjęli trud sformułowania katalogu propozycji pozytywnych zmian systemowych. Uruchomiliśmy ogólnopolską debatę nad docelowym kształtem systemu: gospodarka – edukacja – nauka. Zaproszenie do konsultacji zostało rozesłane do kilkuset rektorów uczelni wyższych i przedstawicieli biznesu – mówił Prezydent Pracodawców RP.

 

Stanowisko w sprawie programu już zgłosiło lubelskie środowisko akademickie, do Pracodawców RP zgłaszają się kolejne osoby, które opiniują program. Podsumowaniem tych działań będzie zorganizowanie w październiku tego roku Polskiego Kongresu Gospodarczego oraz wypracowanie – przy jak najszerszym udziale środowisk nauki i biznesu – zestawu propozycji, który zostanie przedłożony rządowi.

 

Plik z krótką relacją z debaty znajduje się pod linkiem:

 

http://moje.radio.lublin.pl/lublin-nauka-dla-biznesu-biznes-dla-nauki.html