English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Liczymy, że prezydent Komorowski spełni swe obietnice

06-08-2010

Dziś Bronisław Komorowski został zaprzysiężony na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pracodawcy RP mają nadzieję, że spełni swoje obietnice wygłoszone w orędziu.

 

 

W przemówieniu podczas zaprzysiężenia Bronisław Komorowski podkreślił, że czeka go służba pełna zadań i wyzwań. Należy się zgodzić z tym stwierdzeniem – Polska potrzebuje szeregu reform, a Prezydent RP powinien nie tylko ich nie blokować, ale być aktywnym uczestnikiem debaty nad nimi, a także inicjatorem zmian. Pracodawcy RP wyrażają zadowolenie, że nowy Prezydent trafnie zdefiniował wyzwania, przed którymi stoi kraj, w szczególności: zapewnienie właściwych podstaw do rozwoju społecznego i gospodarczego; rozwój infrastruktury; poprawa funkcjonowania państwa poprzez sprawną administrację; stworzenie właściwego systemu edukacji; zwiększenie wydatków na badania i rozwój; upowszechnienie dostępu do przedszkoli i żłobków; poprawa systemu opieki zdrowotnej; stworzenie możliwości wydłużenia aktywności zawodowej; naprawa stanu finansów publicznych.

 

 

Ważna jest także zapowiedź, że Prezydent RP będzie otwarty na współpracę ze wszystkimi organizacjami, które chcą zmieniać Polskę. Tę zapowiedź Bronisław Komorowski traktuje jako swoją zdecydowaną deklarację. Liczymy, że miał na myśli także organizacje Pracodawców, w których głos będzie się wsłuchiwał. Już dziś Pracodawcy RP zgłaszają chęć jak najszerszej współpracy. - Jesteśmy do dyspozycji Pana Prezydenta – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP. - Cieszymy się, że wierzy w dialog społeczny. To szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że instytucja ta ostatnio kuleje. Przykładem jest choćby wprowadzenie zmian stawek VAT bez konsultacji z partnerami społecznymi.

 

 

Głowa państwa docenia także „patriotyzm codziennego trudu”. Przedsiębiorcy w swej codziennej działalności działają na rzecz rozwoju i pomyślności kraju, co jest niczym innym jak właśnie patriotyzmem. Dlatego zaprzysiężony Prezydent powinien przykładać szczególną wagę do ułatwienia funkcjonowania otoczenia gospodarki. - Kompetencje Prezydenta RP mocno ograniczają jego możliwości działania. Niemniej jednak powinien przede wszystkim nie hamować, np. instytucją weta, potrzebnych reform z pobudek politycznych. Z drugiej jednak strony, jako głowa państw, musi być strażnikiem przed wprowadzaniem szkodliwych rozwiązań – dodaje Andrzej Malinowski. – Prezydent posiada inicjatywę ustawodawczą i powinien korzystać z niej w tych obszarach, gdzie z działaniami ociąga się rząd.