English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Odrzucenie projektów zakazujących handlu w niedzielę to dobre rozwiązanie

21-03-2014

Odrzucenie już w pierwszym czytaniu dwóch projektów zmierzających do wprowadzenia zakazu pracy w placówkach handlowych w niedziele jest głosem rozsądku naszych parlamentarzystów. To dobra decyzja zarówno dla rynku pracy, jak i gospodarki – komentuje Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

 

Pierwszy projekt zmiany Kodeksu pracy został przygotowany przez grupę posłów PiS, PO, PSL i SP jeszcze w połowie zeszłego roku. Drugim był projekt obywatelski przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela”. Co istotne, Pracodawcy RP jeszcze przed ogłoszeniem obu projektów sprzeciwiali się ograniczeniom handlu w niedzielę.

 

Wprowadzenie w życie zakazu handlu w niedziele wiązałoby się z wysokimi kosztami społecznymi – zwiększeniem bezrobocia i wolniejszym wzrostem gospodarczym. Konsekwencją takiego rozwiązania byłoby bowiem ograniczenie konsumpcji oraz wpływów z podatków, co oznaczałoby pogłębienie deficytu budżetowego. Zadziwiające jest to, że wnioskodawcy projektów przewidywali dokładnie odwrotne skutki społeczno-gospodarcze.

 

Szacujemy, że na skutek wprowadzenia zakazu w samym tylko sektorze handlu pracę mogłoby stracić ok. 25 tys. osób. Natomiast uwzględniając usługi powiązane i produkcję, zagrożonych byłoby nawet 50–70 tys. miejsc pracy. Warto przy tym wskazać przykład Kanady, gdzie w wyniku zniesienia zakazu handlu w niedziele w poszczególnych regionach zatrudnienie w sektorze handlu detalicznego wzrosło od 5% do 12%.

 

Warto przy okazji zauważyć, że od podobnych pomysłów odchodzi się nawet w państwach wysokorozwiniętych. Poza tym w wielu krajach kompetencje decyzyjne w tym zakresie scedowano na władze regionalne bądź lokalne, a także stworzono liczne wyjątki i odstępstwa (np. w Niemczech, Francji, we Włoszech). Miało to właśnie związek z troską o rynek pracy, gospodarkę oraz komfort życia obywateli.

 

Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP