English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Odbyło się II posiedzenie Zespołu ds. elastycznego czasu pracy

24-03-2014

W Ministerstwie Gospodarki 24 marca br. odbyło się posiedzenie Zespołu do spraw oceny wpływu regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy na wzrost gospodarczy oraz konkurencyjność polskich przedsiębiorców. Uczestniczyli w nim eksperci Pracodawców RP.

 

Zadaniem Zespołu jest przeanalizowanie potrzeby wprowadzenia zmian legislacyjnych w odniesieniu do nowelizacji Kodeksu pracy z 12 lipca 2013 r., dotyczącej elastycznego czasu pracy, jak również opracowanie rekomendacji w tym zakresie. W pracach Zespołu uczestniczą Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Radosław Mleczko. Członkami tego gremium są również przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych, Państwowej Inspekcji Pracy, a także środowiska naukowego. Pracodawców RP reprezentuje Mecenas Monika Gładoch – Doradca Prezydenta Pracodawców RP ds. prawa pracy.

 

Aktualnie Zespół pracuje nad przygotowaniem projektów kwestionariuszy – dla pracodawców i pracowników – dotyczących wprowadzenia rozwiązań z zakresu elastycznego czasu pracy. Na ich podstawie zostanie pod koniec 2014 r. przeprowadzone badanie jakościowe.

 

Podczas kolejnego posiedzenia Zespołu przedstawiono również najnowsze dane Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczące liczby zawartych porozumień o wydłużeniu okresu rozliczeniowego. Wynika z nich, że od czasu wejścia w życie nowelizacji zawarto 693 takie porozumienia, z czego 573 – z przedstawicielami pracowników. Najczęściej przedłużano okres rozliczeniowy do 12 miesięcy w dużych przedsiębiorstwach, liczących od 50 do 250 pracowników, należących do branży przetwórstwa przemysłowego.