English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wpadka ZUS nie pomoże w budowie e-państwa

10-08-2010

Opóźnienia w przetargu spowodowały, że do końca tygodnia nie będzie dostępu do elektronicznej skrzynki podawczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chociaż istnieje możliwość składania dokumentów w klasycznej papierowej formie, to jednak postępowanie ZUS nie można uznać za krok we właściwym kierunku na drodze przekształcania Polski w e-państwo.

 

Pracodawcy RP zwracają uwagę na potrzebę upowszechniania stosowania rozwiązań teleinformatycznych zarówno w biznesie, jak i w kontaktach obywateli z administracją. - Budowa elastycznych ram prawnych dla funkcjonowania e-państwa to dopiero pierwszy krok – musi z nim równolegle zachodzić zmiana mentalności obywateli, przedsiębiorców i urzędników – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.

 

Jak pokazuje przykład ZUS, po stronie urzędników do takiej zmiany jeszcze nie doszło. ZUS powinien zdawać sobie sprawę z długotrwałości postępowań o zamówienia publiczne i zgodnie z realistycznie obliczonymi terminami prowadzić politykę rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną.

 

Przerwa w dostępie do systemu podważa wiarygodność tej instytucji i wśród użytkowników powoduje nieufność dla stosowania technologii informatycznych w kontaktach z administracją. Może to mieć konsekwencje w postaci spadku zainteresowania systemem, wtedy gdy będzie już on działał sprawnie.