English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Kolor auta nie będzie decydował o odliczeniu VAT

26-03-2014

Ministerstwo Finansów przyjęło argumenty Pracodawców RP i nie będzie domagać się od przedsiębiorców tego, aby przy pełnym odliczaniu VAT za użytkowanie pojazdów do celów służbowych podawali kolor samochodów.

 

Jest to pozytywna wiadomość, zwłaszcza że może ona prowadzić do nawiązania długo oczekiwanego dialogu z Ministerstwem Finansów – tym bardziej, że pierwszy raz od wielu miesięcy resort finansów wsłuchał się w merytoryczne argumenty przedstawiane przez Pracodawców RP.

 

Przypomnijmy: od 1 kwietnia br. obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące pełnego prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami wykorzystywanymi wyłącznie w działalności gospodarczej. Dlatego Ministerstwo Finansów określiło wzór informacji VAT-26 o ww. pojazdach, składanej do urzędu skarbowego.

 

W ramach prowadzonych konsultacji Pracodawcy RP zwracali uwagę na fakt, że proponowany wzór informacji jest bardzo skomplikowany. Tym samym zwiększa obciążenia biurokratyczne i wydłuża czas poświęcany na obowiązki administracyjno-formalne. Dotyczy to zwłaszcza firm, które dysponują rozbudowaną flotą samochodową. Obawialiśmy się, że takie biurokratyczne wymogi spowodują, że firmy będą rezygnować z prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego. Na przykład fiskus chciał znać kolor auta. Jeśli firma zdecydowałaby się na okresowe oznakowanie samochodów reklamami w innej barwie niż podstawowy – prawdopodobnie w ocenie fiskusa byłaby to zmiana koloru, a tym samym należałoby zaktualizować informację VAT-26.

 

Pracodawcy RP podkreślali, że będzie to stanowić dodatkowe utrudnienie dla firm, a informacja o oznaczeniu firmowego auta ma dla fiskusa znikomą wagę.

 

W odpowiedzi na zgłaszane przez Pracodawców RP uwagi Ministerstwo Finansów uwzględniło nasz postulat – i z projektu informacji VAT-26 wykreśliło pozycję dotyczącą koloru.

 

 

Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP

 

* Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż potwierdziła, że resort odstąpił od wymagania podania koloru samochodu przy pełnym odliczaniu VAT za użytkowania samochodu do celów służbowych. O reakcji Ministerstwa na naszą interwencję pisze również portal TVN24 Biznes i Świat: http://tvn24bis.pl/informacje,187/vat-od-kratki-juz-bez-koniecznosci-podawania-koloru-auta,411669.html