English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

EKES przyjął opinię o rynku energii w UE

25-03-2014

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął opinię dla Komisji Europejskiej w sprawie rynku energii elektrycznej w kształcie, o który zabiegali Pracodawcy RP.

 

25 marca podczas sesji plenarnej EKES przyjął opinię w sprawie realizacji europejskiego rynku wewnętrznego energii elektrycznej przy jak najlepszym wykorzystaniu interwencji publicznej. Pracodawcy RP podczas prac nad opinią zabiegali, aby uwzględniała ona specyfikę krajowego rynku oraz kwsetie związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Dotyczy to zwłaszcza dotowania OZE w Niemczech, co powoduje, że tamtejsi producenci energii, sprzedając ją na rynkach ościennych, doprowadzili do spadku cen prądu.  

 

Opinia przygotowana jest dla Komisji Europejskiej, która ma inicjatywę ustawodawczą i czuwa nad przestrzeganiem prawa we Wspólnocie.

 

EKES to ciało doradcze opiniujące projekty zmian legislacyjnych instytucji UE – takich jak Komisja Europejska, Rada UE czy Parlament UE. Uczestnicząc w obradach Komitetu, Pracodawcy RP wywierają wpływ na decyzje, które podejmuje UE.