English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Odpowiedzialny biznes w oparciu o normę SA8000 to przyszłość dla przedsiębiorstw

27-03-2014

27 marca Pracodawcy RP zorganizowali, we współpracy z Crido Taxand i ICAN Institute, międzynarodową konferencję „Systemy etycznego zarządzania zasobami ludzkimi. Wdrażanie normy SA8000 przewagą firm na rynku krajowym i globalnym”.

 

Po ogromnym sukcesie ubiegłorocznej edycji, skupionej na teoretycznych podstawach oraz regulacjach prawnych związanych z normą SA8000, organizatorzy tegorocznej konferencji postanowili realizować tematykę, ale tym razem w kontekście praktycznych aspektów procedury wdrożenia normy oraz audytu.

 

Uczestnicy spotkania w Hotelu Hyatt rozmawiali m.in. o doświadczeniach krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw w zakresie równoczesnej realizacji norm etycznych i celów biznesowych firmy, współpracy firmy etycznej z podwykonawcami z rynków odmiennych kulturowo, w jaki sposób wymagania normy SA8000 poprawiają efektywność operacyjną firmy, sprawność zespołów zadaniowych i relacje pracownicze, czy o przełożeniu kultury etycznej na praktykę − efektywność biznesową, reputację marki i poziom satysfakcji pracowników.

 

Marcelina Cieślak, specjalista ds. CSR Pracodawców RP, nakreśliła zgromadzonym główne filary działalności organizacji w obszarze odpowiedzialnego biznesu. Mówiła m.in. o powołaniu przez Pracodawców RP Koalicji na Rzecz Odpowiedzialnego Biznesu, w ramach której powstał Kodeks Odpowiedzialności Biznesu, czyli kanon postępowania dla firm.

 

Wspomniała również o uruchomieniu przez organizację pierwszego w Polsce szkolenia e-learningowego, z którego skorzystało ok. 5 tys. pracowników polskich firm, oraz o organizowanym przez Pracodawców RP od trzech lat konkursie „ Liderzy Odpowiedzialnego Biznesu”, wyłaniającym firmy stosujące w swojej działalności etyczne wytyczne odpowiedzialnego biznesu.

 

Pracodawcy RP realizują również, we współpracy z Crido Taxand i ICAN Institute, projekt „Nowe rozwiązania w zarządzaniu HR kluczem do wzrostu adaptacyjności polskich przedsiębiorstw. Celem projektu jest wypracowanie rozwiązań oraz narzędzi służących budowaniu kultury etycznej w przedsiębiorstwie, której fundamentem są normy prawne i uznane standardy międzynarodowe, jak norma SA8000.

 

- Projekt jest początkiem budowania kultury etycznej w Państwa firmach, opartej o normę SA8000 – mówiła podczas konferencji Marcelina Cieślak. - Mamy świadomość tego, że nie możemy omijać aktualnych tematów dotyczących odpowiedzialności biznesu. W warunkach, gdzie jedyną stałą jest zmiana, musimy szybko reagować.

 

Na specjalne zaproszenie organizatorów na konferencję przyjechał Sanjiv Singh. Dyrektor zarządzający w dubajskim Workplace Internal Regulatory Establishment i audytor w Social Accountability Accreditation Services mówił w swoim wystąpieniu m.in. o konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy i przestrzeganiu odpowiednich standardów etycznych opartych o normę SA8000.

 

- To fantastyczne, że Polska ratyfikowała konwencje MOP – mówił Sanjiv Singh. – Tak naprawdę dla przedsiębiorców coraz bardziej istotne staje się nie to, ile produktów czy usług sprzedają, ale czy robią to w zgodzie z zachowaniem odpowiednich standardów.

 

77 proc. z ankietowanych przez agencję Grant Thornton 500 menedżerów uważa, że CSR w ciągu kilku lat stanie się bardziej integralną częścią biznesu. Natomiast 59 proc. prezesów

firm uważa, że CSR powinien być wprowadzony w łańcuch dostaw, ale tylko 27 proc. wdraża to w swoich przedsiębiorstwach. Sanjiv Singh podkreślił również, że coraz więcej firm jest gotowych płacić więcej, ale za to firmom odpowiedzialnym społecznie.

 

Dodał, że ze względu na coraz większe wymagania korporacji w stosunku do swoich dostawców i tworzenie dla nich specjalnych kodeksów korporacyjnych, coraz więcej krajów stara się zachowywać jak najwyższe standardy jakości.

 

Np. Pakistan obniżył w ostatnim czasie wskaźnik wybrakowanych towarów z 13 proc. do 0,5 proc., a Kambodża o 44 proc.

 

Sanjiv Singh wspomniał również o panamskiej plantacji, eksportującej słynne już na całym świecie banany Chiquita. Co interesujące, plantacja jako jedyna działalność tego typu, może się pochwalić certyfikatem SA8000.