English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP na Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP)

14-04-2014

– Polscy przedsiębiorcy marzą o dobrej, efektywnej współpracy ze środowiskami akademickimi. Ale obecny system im tego nie gwarantuje – mówił Prezydent Pracodawców RP podczas zgromadzenia plenarnego KRASP w Krakowie.

 

Pracodawcy RP przygotowali projekt zmian systemowych, mających pomóc zacieśnić relacje między przedsiębiorcami i naukowcami. Propozycje te znajdują się w dokumencie „Nauka dla biznesu, biznes dla nauki”, który został przekazany do konsultacji przedstawicielom uczelni wyższych. Jesienią, podczas organizowanego przez Pracodawców RP kongresu, naukowcy i biznesmeni opracują rozwiązania w tym obszarze i przedstawią je decydentom.

 

– Potrzebujemy dobrze wyszkolonych pracowników, rzetelnych ekspertyz o tym, jak ulepszać przedsiębiorstwa oraz nowych komercyjnych rozwiązań, dzięki którym polskie firmy będą konkurencyjne na nasyconym nowymi rozwiązaniami globalnym rynku – mówił Andrzej Malinowski.

 

Zgromadzenie KRASP to prestiżowe wydarzenie dedykowane polskim uczelniom wyższym. W tym roku wzięło w nim udział ponad 100 rektorów z całego kraju. Jednym z najważniejszych tematów spotkania było finansowanie szkolnictwa.

 

Chcę zdecydowanie przekonywać nie tylko rządy naszych krajów, ale także Komisję Europejską i Parlament Europejski, że pieniądze przekazywane do szkolnictwa wyższego muszą być traktowane jak inwestycje – mówił przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś.

 

W posiedzeniu otwierającym zgromadzenie wziął udział premier Donald Tusk.

 

Wiem, że największym wyzwaniem, jeśli chodzi o współpracę pomiędzy rządem a uczelniami, jest szukanie pieniędzy. Ale jestem optymistą, patrząc na najbliższe 5-10 lat mówił premier.  Nie wyobrażam sobie, by nowoczesna aparatura, kampusy, centra naukowe, wspólne przedsięwzięcia nauki i biznesu mogły nie działać z powodu braku pomysłu czy środków.

 

Gościem spotkania była także minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.