English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Urzędnicy muszą ponosić odpowiedzialność za tworzenie złego prawa

17-04-2014

Wprowadzenie odpowiedzialności urzędników ministerialnych za przygotowanie złej legislacji – co proponuje Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz – może być pierwszym krokiem do przynajmniej ograniczenia legislacyjnego niechlujstwa – mówi Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

 

Bez wątpienia trzeba wreszcie rozpocząć dyskusję na temat odpowiedzialności urzędników za tworzenie złego prawa. Podczas przygotowywania konkretnych rozwiązań należy wziąć pod uwagę wnioski płynące z praktyki stosowania ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Procedury zawarte w uchwalonych w styczniu 2011 r. przepisach – dotyczące pociągnięcia urzędnika do odpowiedzialności – są tak skomplikowane i długotrwałe, że do dziś nie udało się ukarać ani jednej osoby. Tymczasem nie ma wątpliwości, że w całej Polsce dochodzi do wydawania decyzji z rażącym naruszeniem prawa. Dlatego też podejmujący je urzędnicy ministerialni powinni ponosić odpowiedzialność zarówno majątkową, jak i dyscyplinarną za przygotowanie złych przepisów – niezgodnych z Konstytucją RP bądź niespójnych z już obowiązującymi ustawami

 

Należy również zwiększyć transparentność procesu przygotowania ustaw oraz rozporządzeń. Informacje o nazwiskach i stanowiskach służbowych osób, które pracują nad danym projektem, powinny być jawne. To samo dotyczy opracowywanych i zamawianych przez urzędników analiz dotyczących przygotowywanych aktów prawnych, a także opinii i uwag nadsyłanych przez wszelkiego rodzaju interesariuszy. Niewątpliwie zwiększenie transparentności poprawiłoby – coraz niższą w ostatnich latach – jakość tworzonego prawa.

 

Prof. Irena Lipowicz o wprowadzeniu odpowiedzialności urzędników ministerialnych za przygotowanie złej legislacji mówiła w czwartkowej „Rzeczpospolitej”.

 

Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP