English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Przyszłość Mazowsza w UE tematem kolejnej debaty z cyklu Region - Gospodarka - Unia

09-05-2014

Miejsce Mazowsza w Unii Europejskiej oraz wyzwania stojące przed tym regionem w świetle nowej perspektywy finansowej   to tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas konferencji Region – Gospodarka – Unia zorganizowanej przez Pracodawców RP. Uczestniczyli w niej kandydaci do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele przedsiębiorców oraz władze województwa.

 

Gości drugiej z cyklu konferencji poświęconej możliwościom wspierania rozwoju regionalnego Polski na poziomie Parlamentu Europejskiego powitał Prezydent Pracodawców RP.

 

–  Pracodawcy RP nie chcą mieszać się do polityki. Zależy nam jednak na tym, by zaakcentować wagę wyborów do Parlamentu Europejskiego, przy czym to nie sami Kandydaci do PE są tu najważniejsi, ale ich wiedza, doświadczenie i pomysły –  podkreślił Prezydent Pracodawców RP. – Przedsiębiorcy w codziennej działalności gospodarczej ryzykują biznesowo, także finansowo, mają więc prawo wiedzieć, co kandydaci do PE chcą zrobić dla swojego regionu – dodał.

 

Podczas debaty kandydaci na eurodeputowanych –  m.in. Danuta Hübner (PO), Wojciech Olejniczak (SLD), prof. Adam Kosecki (SLD), Paweł Zalewski (PO), Elżbieta Wiśniewska (SLD), Krzysztof Skolimowski (PO), Dariusz Grajda (PSL) przedstawili swoje wizje rozwoju gospodarczego Mazowsza.

 

W spotkaniu uczestniczył także Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, który przekonywał uczestników spotkania, że Mazowieckie jako jedyne opuściło grupę regionów słabiej rozwiniętych, a przedsiębiorczość jest kluczowym działaniem w strategii województwa do 2030 roku.

 

–  W tej chwili województwo jest zaangażowane w działania na rzecz rozwoju innowacyjności, przedsiębiorczości i nowych technologii – mówił Adam Struzik. – Nie bez znaczenia jest dla nas również rozwój szerokopasmowego Internetu czy wsparcie polityki klastrowej.

 

Marszałek dodał jednak, że głównymi czynnikami spowalniającymi aktywność samorządu na rzecz rozwoju Mazowsza jest bardzo duże zróżnicowanie w subregionach oraz największa przeszkoda – finansowa, czyli wymóg opłacania Janosikowego.

 

Niezbędna innowacja i partnerstwo

 

W trakcie debaty dotyczącej pozycji Mazowsza na tle regionów Unii Europejskiej kandydaci do Parlamentu Europejskiego zastanawiali się wraz z przedsiębiorcami nad sposobami rozwoju innowacyjności w regionie oraz statutem współpracy biznesu i nauki. Prof. Adam Kosecki (SLD) przekonywał o potrzebie zwiększania intensywności działań innowacyjnych nie tylko na terenie stolicy Polski, ale również w powiatach na terenie całego województwa. Zwrócił również uwagę na fakt nieefektywnego pozyskiwania środków dla nauki.

 

Do współpracy na rzecz rozwoju innowacyjności (m.in. do tworzenia Parków Technologicznych czy Inkubatorów Przedsiębiorczości) zachęcał administrację wojewódzką Paweł Zalewski (PO). Stwierdził również, że samorząd powinien być bardziej skuteczny w poszukiwaniu partnerów za granicą.  

 

Z kolei Jacek Błażejczyk, przedstawiciel Kappa System przekonywał, że Polska, i to nie tylko na poziomie regionalnym, nie potrafi należycie wykorzystać możliwości dalszego rozwoju regionu. Uznał również, że kształcenie kadr w naszym kraju powinno być ukierunkowane na konkretne profesje.

 

Rozwój regionu zależy od finansowania projektów z UE

 

Goście spotkania aktywnie uczestniczyli również w debacie nt. finansowania UE inwestycji na terenie Mazowsza. Wojciech Olejniczak (SLD) poinformował uczestników konferencji, że do tej pory udało się sfinansować wiele inwestycji na terenie województwa mazowieckiego z funduszy unijnych. Dodał, że należy jeszcze wesprzeć finansowo projekty infrastrukturalne oraz efektywnie wykorzystać środki z UE na rozwój przedsiębiorstw.

 

Danuta Hübner (PO) stwierdziła, że Mazowsze jest w bardzo dobrej sytuacji, jeśli chodzi o finansowanie inwestycji z budżetu UE, ponieważ nie zostało zakwalifikowane do regionów rozwiniętych. Wspomniała również, że cała polityka spójności w UE jest oparta o finansowanie inwestycji, nie tylko z pomocą dotacji, ale również pożyczek, z których skorzystało już kilka polskich województw. Został również rozwinięty system korzystania z kredytów bankowych, co w znaczący sposób ułatwia przedsiębiorcom inwestycje.

 

Według Roberta Składowskiego z Mazowieckiego Zrzeszenienia Handlu, Przemysłu i Usług istotną kwestią dla przedsiębiorców jest nawiązanie współpracy z jednostkami badawczymi, jak również rozwój infrastruktury.

 

Do działań w zakresie pozyskiwania finansowania z UE oraz dalszych aktywności, mających wpływ na rozwój województwa mazowieckiego namawiali kandydatów na europosłów oraz przedsiębiorców Jerzy Pietrewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.  

 

                                                                                              ***********

 

­Konferencja Region – Gospodarka – Unia poświęcona Mazowszu odbyła się 9 maja w Centrum Kultury Saska Kępa w Warszawie. Debata była moderowana przez przedstawicieli środowiska naukowego z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) – interdyscyplinarnego ośrodka badawczego i dydaktycznego, który działa w ramach Instytutu Ameryk i Europy na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Debata była drugą z cyklu 16 konferencji, które z inicjatywy Pracodawców RP w ciągu kilkunastu najbliższych dni odbędą się w największych miastach Polski. Podczas każdej z nich lokalni kandydaci do PE zaprezentują swoją wizję rozwoju gospodarczego regionu. Odpowiedzą również na pytania o to, w jaki sposób, jako eurodeputowani, zamierzają na rzecz tego rozwoju działać.    

 

To właśnie w regionach rozpoczyna się bitwa o polską gospodarkę. Po 25 latach od transformacji ustrojowej i 10 latach w UE niezbędne jest świeże spojrzenie, troska o globalne i lokalne interesy. To test z patriotyzmu gospodarczego – wyjaśnia Prezydent Pracodawców RP.

 

                                                                                               ***********

 

Goście debaty w Warszawie mieli okazję uczestniczyć w Festiwalu Smaków Mazowsza, przygotowanym przez restaurację Zaścianek Polski. W związku z tym na stołach przy ul. Brukselskiej 23 pojawiły się regionalne przysmaki: żurek staropolski, pierogi z nadzieniem, sójki mazowieckie, potrawa z baraniny, krokiety, pasztety,wędliny swojskie oraz pyzy.

 

Zaścianek Polski powstał w 2005 roku i jest typową restauracją regionalną. Znajduje się na pierwszym na Mazowszu Szlaku Kulinarnym o wdzięcznej nazwie - Mazowiecka Micha Szlachecka i należy do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza (DKM). Restauracja serwuje dania regionalne, często wykonane z produktów wyprodukowanych na ternie Mazowsza.W karcie menu znajdują się potrawy ze znakiem DKM, co oznacza, że dania są przygotowywane według dawnych, tradycyjnych receptur.

 

                                                                                              ***********

Sponsorem spotkania była firma Katel Sp. z o.o. - producent instalacji elektrycznych i energetycznych w obiektach mieszkaniowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Spółka oferuje również realizacje inwestycji związanych z oświetleniem zewnętrznym, zasilaniem obiektów oraz projektowaniem i prefabrykacją rozdzielni i instalacji elektrycznych dla wszelkiego rodzaju obiektów.